Апелативен съд – Пловдив потвърди присъда на Окръжен съд – Стара Загора, с която мъж е признат за виновен в това, че на 06.05.2022 г. в гр. Стара Загора, в условията на домашно насилие, с особена жестокост е направил опит умишлено да умъртви пострадалата си приятелка, поради което го е осъдил на 15 години и 6 месеца лишаване от свобода при първоначален строг режим.

Подсъдимият и пострадалата живеели в жилище на дъщерята на пострадалата, на семейни начала, в продължение на една година, но се разделили. По време на съжителството им жената била подложена на многократни прояви на домашно насилие от мъжа, като те се изразявали във физически посегателства и психически тормоз - нанасяне на побои, скубане, удряне, порязване с нож, чупене на мебели, врати и дограма в дома й.

Често тя бягала и търсела помощ в дома на сестра си. Причината за упражняваното спрямо пострадалата насилие била невъзможността да предостави на мъжа пари за хазарт и наркотици, което я принудило да проституира.  На 07. 03. 2022г. тя подала жалба в прокуратурата, в която се оплакала от домашно насилие. Междувременно побоите продължили. Тъй като се страхувала, че подсъдимият може да я бие отново или дори да я убие, пострадалата поискала от съда Заповед за незабавна защита, издадена на 19.04.2022 г., с която той бил задължен да се въздържа от извършване на домашно насилие спрямо пострадалата и му било забранено да приближава нея и жилището й.

На 6 май след като употребил алкохол и наркотици, той решил да поиска обяснение от бившата си приятелка по повод подадената от нея жалба.  Тя го видяла да идва и избягала от жилището през прозореца. Мъжът я настигнал и я намушкал с нож многократно. След намесата на съседи, нападателят избягал. Пострадалата била в много тежко състояние. Откарали я в болница, където й направили спешна операция. Животът й бил спасен, но имало тежки последици за пострадалата, които продължават и към настоящия момент.  От нейните показания, и от тези на сестра й  се установява, че тя не може сама да се обслужва с ръцете си, въпреки продължителните рехабилитационни процедури.

Основното оплакване на защитата и на подсъдимия е за явна несправедливост на наложеното му наказание в размер на петнадесет години и шест месеца лишаване от свобода, което считат за прекалено тежко и молят да се намали. Според съд на практика това означава да се определи наказание под предвидения от закона минимум, което искане се явява изцяло неоснователно. Съдът приема, че не са налице многобройни или изключителни обстоятелства по отношение отговорността на подсъдимия, а напротив, преобладават отегчаващите факти. В случая като смекчаващо отговорността обстоятелство съдът отчита частичните самопризнания на подсъдимия, а като отегчаващи  лошите характеристични данни, предишните му осъждания, включително и за грабеж, обстоятелството, че деянието е извършено след употреба на алкохол и наркотични вещества, както и продължаващите тежки последици  за пострадалата.

Решението на апелативния съд подлежи на обжалване и протест пред Върховния касационен съд.