Пловдивският апелативен съд потвърди мярката за неотклонение „задържане под стража“ спрямо псевдо майстор, обвинен в измама и изнудване. Делото, което разтърси Асеновград в края на 2024 г., разкрива ужасяваща схема, насочена срещу самотно живееща възрастна жена.

Според обвинението, престъпленията са извършени в рамките на месец декември миналата година. Мъж успял да убеди пострадалата, че срещу заплащане ще бъдат закупени строителни материали за ремонт на покрива на къщата ѝ. Така вдовицата се разделила с 16 685 лв. в брой, вярвайки, че ще получи обновен покрив. Вместо това, според съдебно-техническата експертиза, „ремонтът“ нанесъл повече щети, отколкото ползи – старият керемиден покрив бил сериозно увреден.

Но това не е всичко. Разследването разкрива, че след като прибрал парите, измамникът  упражнил натиск и заплахи спрямо жената, за да я накара да му предаде още – този път 200 грама инвестиционно злато на стойност 32 000 лв. По думите на свидетели, той демонстрирал „усърдие“ не само в договарянето на фалшивия ремонт, но и в убеждаването ѝ да предаде ценностите си. Пострадалата го направила против волята си, под заплаха.

Съдът не се впечатли от доводите на защитата, че между двете страни съществували единствено гражданско-правни отношения. Апелативните магистрати отбелязаха, че доказателствата, включително свидетелски показания, ясно сочат към престъпно намерение още от самото начало.

"Майсторът" е обвинен в две тежки престъпления – измама и изнудване, извършени в съучастие, в кратък период от време и с висок размер на причинените имуществени вреди. Според съда има реална опасност от извършване на ново престъпление при промяна на мярката в по-лека. Аргументите му, свързани с нуждата от грижи за близките си, не трогнаха съдиите.

Определението на Пловдивския апелативен съд е окончателно – измамникът остава зад решетките. А Асеновград ще помни още дълго как под предлог за помощ, една възрастна жена почти изгуби всичко.