Кранистът Ангел Солаков, обвинен за смъртта на своя колега Йордан Якимов се изправи пред съда. 63-годишният мъж е с повдигнати две обвинения – убийство по непредпазливост и причиняване на три средни телесни повреди на друг работник – Тодор Михайлов.

 Солаков застана пред Окръжен съд съда след трагичен инцидент през 2016 година в Стамболийски. На 12 август 2016 г., 63- годишният работел като кранист и трябвало да премести „пачки“ с бетонови траверси от двора на бившето „Топливо“ в гр. Стамболийски, върху платформа на полуремарке на камион. Двамата пострадали били общи работници и не познавали добре товарната дейност. Те се качили неправомерно на камиона и направлявали товара с голи ръце.

Ангел, който трябвало да ги надзирава, вместо да спре товарната дейност при това положение, продължил извършването й, при което на три пъти поставил върху платформата на ремаркето „пачки“ с бетонови траверси. При третото поставяне, което било в най-отдалеченото за крана положение, бил задействан ограничителя за товароподемността му.

Вместо да потърси по-удобна позиция, при която безопасно да намести товара, кранистът само леко доближил крана до платформата на камиона и предприел ново преместване на товара. При това положение на „стрелата“, кранът можел да вдигне до 2 000 кг, а  действително повдигнатия товар в случая бил над 4 240 кг. Вследствие на това претоварване, стрелоподемното въже се скъсало, при което стрелата със закачения към нея товар, паднали на платформата на камиона.

Двамата общи работници – Йордан и Тодор били тежко ранени и откарани в болницата.  Единият от тях –  Якимов починал от травмите си на 18 август 2016 г. в болницата, а на 31-годишния му колега се е лекувал дълго време заради причинена средна телесна повреда. 

Допълнителна причина за настъпването на злополуката оказало и немарливото отношение на Солаков към ежедневния преглед и поддръжка на скъсаното въже, което било изоставено от него седмици преди инцидента. При това положение скъсаното въже в процеса на експлоатация се прокъсвало на различни места и не било редовно смазвано.

В съдебна зала Ангел Солаков напълно призна вината си. Делото бе стартирано със самопризнанията на 63-годишния мъж и продължи по реда на съкратеното производство. Подсъдимият Солаков на дълго обясни причините довели до трагичния инцидент. Освен собствената съпричастност, той посочи, че условията на труд също са допринесли за случилото се през 2016 година. 63-годишният мъж е в тежко психическо и емоционално състояние от трагедията насам. Той е ограничил социалните си контакти, а единствените му мисли са за станалото в злополучния ден.

„Изпитвам ужас да съм сред хора. Животът ми е съсипан. Преди имах мечти, сега нямам нищо. Изолирах се изцяло. Имам три козички, с които цял ден съм навън по полето. Техниката беше под всякаква критика още в деня, в който постъпих на работа. Машините бяха в немърливо състояние. Имам 30 годишен стаж като кранист и не съм виждал подобно нещи. Въжето – то дори нямаше сертификат. Месец преди инцидента ме уволниха, аз самия исках да напускам заради лошите условия на труд и липса на безопасност. Ръководството обаче ме върна. Работехме за едно парче хляб и то по 12 часа. Отношението към мен се промени. Аз многократно съм предупреждавал работниците да внимават. Условията на работа бяха тежки и опасни. На терена беше като на война. В деня на инцидента мерките за безопасност бяха на нула. Когато падна товара всички се разбягаха. Аз отидох при Йордан. Стоях при него до идването на линейката. После давах кръв в болницата за него. И с Тодор се виждах. В момента нямам доходи, нямам живот. В деня на инцидента живота ми свърши. Жена ми получи два инсулта от тогава. В Пловдив не идвам, освен до адвоката или в съда. Преживявам всеки ден болката от станалото, съпричастен съм с мъката на близките на Йордан”, заяви в залата Солаков.

Майката и бащата на починали със сълзи на очи слушаха обясненията на краниста. Те бяха конституирани като частни обвинители. Семейство Якимови, в лицето на адвокат Иван Димов, поискаха ефективна присъда за 63-годишния мъж.

„Условната присъда няма да изпълни генералната превенция. Ще пледираме за наказание ориентирано в средния размер предвиден в закона”, заяви адвокат Димов.

За условно наказание обаче настоя представителят на държавното обвинение. Според Костадин Паскалев са налице многобройни смекчаващи вината обстоятелства. Той се спря детайлно на самия инцидент, като посочи надлежно нарушенията, които Солаков е извършил по време на работния процес.

„Като професионалист с 30 годишен стаж, подсъдимият е следвало да е наясно с техническите характеристики на крана. Повдигащото съоръжение не е било надлежно обслужвано от Солаков. В деня  на трагедията, на три пъти кранът е индикирал за опасността от претоварване. Въпреки това подсъдимият е продължил работата си. Факт е, че са допуснати редица нарушения и на работния процес, но не са налични достатъчно данни, за да се потърси отговорност от други физически и юридически лица.  Има запис, в който вижда как кранът се „мъчи” и индикира, че ще се случи беля. Самото въже – то също не е било поддържано по надлежния ред”, заяви в съдебна зала прокурор Паскалев. Пой поиска от магистратите наказание лишаване от свобода спрямо Ангел Солаков в размер на 2 години, отложено с максимален размер изпитателен срок. Пледираната присъда е и за двете обвинения, по които е привлечен краниста след редукция от 1/3.

В крайна сметка последната дума има Окръжен съд. Магистратите признаха за виновен Солаков като му определиха условна присъда. Кранистът е наказан на две години лишаване от свобода, отложено с 4 години изпитателен срок. 63-годишният мъж е наказан и с 3 години лишаване от право да упражнява професията кранист.