Двамата инспектори от БАБХ, хванати с 1000 лева подкуп и две торби почерпка - Григор Милчев и Светослав Нестеров, получиха своите присъди.
Те са обвинени в това, че като длъжностни лица в Областната дирекция по безопасност на храните – Пловдив при БАБХ, като извършители и в съучастие, са поискали и приели 1 000 лева, както и хранителни продукти за 84 лева, за да не извършат действия по служба – да не съставят акт за установяване на административно нарушение.
Преди ден двамата инспектори дадоха пълни обяснения за случилото се. Приети бяха всички експертизи, както и приложените материали по делото. Процесът стигна до фаза пледоария, като те продължиха до късния следобед.
За условни присъди и лишаване от право за заемане на длъжност, както и солена глоба, настоя държавното обвинение. Прокурор Галин Гавраилов подчерта, че в качеството им на длъжностни лица, Нестеров и Милчев са поискали облаги, за да си затворят очите за едно сериозно административно нарушение.
Защитата на инспекторите в лицето на адвокат Йордан Давчев и Евдокия Кемалова пък настояха за оправдателни присъди, а ако бъдат признати за виновни, то наказанията им да са в пределния минимум.
Преди минути Григор Милчев и Светослав Нестеров чуха последната дума на Окръжен съд. Те бяха признати за виновни, че са поискали и приели подкуп в размер на 1000 лева и две чанти с млечни продукти.
Инспекторите обаче бяха оправдани за частта в обвинителния акт, че са изнудвали фермерите и са приложили за това длъжността си като служители в БАБХ.
Милчев бе наказан с ефективна присъда. Ной ще изтърпи присъда от 1 година а 6 месеца в затвора, при първоначален общ режим. Той е глобен и с 5 хиляди лева, а 2 години не може да заема длъжност в БАБХ, както и ветеринарен лекар.
Условна присъда пък получи Нестеров. Той също бе оправдан, че искането и взимането на подкупа е станало чрез изнудване и заплашване. Окръжен съд му определи 1 година лишаване от свобода, отложено с 3 години изпитателен срок. Нестеров е глобен с 2 хиляди лева и осъден да не заема длъжност в агенцията за година и половина.
Определението на Окръжен съд не е окончателно. То подлежи на обжалване и протест.
Как се стигна до ареста?
През месец април 2019 година двама фермери от Пловдивска област се уговорили да отглеждат съвместно стадата си от кози. За целта прехвърлили животните от имота на единия във фермата на другия в село Искра.
Двамата вече бивши инспектори разбрали, че това е извършено преди да бъдат подадени документи за преместване на козите, както и без да бъдат уведомени служителите от съответния отдел в Областната дирекция по безопасност на храните.
Поради тази причина решили да направят проверка във фермата, където били откарани козите.
На 22 юни главният инспектор в отдел в Областната дирекция по безопасност на храните, отишъл в селото, като преди това се срещнал с началника на отдела. Двамата се разбрали да поискат 1 000 лева от фермера, които да си разделят, а на него да му обяснят, че ако даде парите, няма да му бъде наложена административна санкция за превозването на козите от една ферма във друга без разрешение.
Във фермата старши инспекторът констатирал по-голям брой животни, отколкото били записани в информационните системи на БАБХ. При последвала среща със собственика на фермата, той обяснил, че за да не се стига до налагане на административни санкции за превозването на козите без разрешение, трябва да получи сумата от 1 000 лева, за себе си и за началника си, с цел забавяне на преписката по случая, както и две чанти с хранителни продукти от мандрата.
Четири дни по-късно, фермерът занесъл парите и храните на бензиностанция в района на Първомай. Там с лек автомобил чакал обвиняемият инспекторът. Той взел двете торби с млечни продукти - буркани с козе мляко, пакети със сирене, извара, кашкавал и козе масло. Когато фермерът го попитал къде да остави парите, проверяващият му казал да ги пусне в една от чантите. Малко по-късно последният е задържан от служителите на МВР.
Още от категорията
Мъж е в тежко състояние след пожара в София