Името на финансовия консултант Петър Михайлов, или както е редно да го наричаме - Вълка от Марково по сценария на касовата лента с Леонардо ди Каприо, изплува от историческа схема, нашумяла с обвинения за източване на пари около изобретението и едноименната фирма "Снифекс".
Петър Михайлов - Вълка от Марково
Припомняме, че Михайлов беше арестуван в Пловдив преди дни заради шест обвинения и образувано дело във Федералния съд в Ню Йорк. Срещу бизнесмена има изкарана европейска заповед за арест и има искане за екстрадиция в САЩ. Именно във връзка с процедурата по екстрадиция, Апелативният съд в Пловдив го остави под домашен арест до разглеждане на искането за принудително предавате на Мехайлов на америсанското праводъдие. Схемата, за която е обвинен Михайлов е т.н. "pump-and-dump" - изкуствено оскъпяване на акции чрез измамни рекламни кампании и продаването им, което ощетява инвеститорите с милиони долари. Нанесените щети чрез манипулацията на борсовия пазар в сегашните обвинения срещу Михайлов и още 9 души от цял свят, се оценява на 100 милиона долара.
Оказва се обаче, че Михайлов има опит и друг път е бил обвинявян за подобни схеми.
Пред 2004 година у нас гръмва новина - българинът Юри Марков представя изобретено от него устройство, която според автора си служи за откриване на взривни вещества. Уредът открива експлозиви, които съдържат азотен двуокис и азотен триокис, а това са основните вещества в почти всички видове взривове, твърди тогава Марков.
Според стари изрезки от вестници у нас, по това време Марков твърди, че изобретението му, което кръщава "Снифекс", открива експлозиви от разстояние до 50 метра в зависимост от количеството. Невероятните характеристики, представени от изобретателя не стигат до там. Уредът можел да разпознава бомбите и през стена. "Снифекс" работил при температури от -20 до +50 градуса по Целзий и бил напълно безопасен.
По думите му "Снифекс" струва около 1500 евро, а на Марков отнело 10 години да разработи устройството.
През 2008 година обаче гръмва чутовен скандал, станал известен като една от най-големите измами в историята на САЩ.
Разследване показва, че фирмата „Снифекс”, която е регистрирана в Северен Тексас, е спечелила незаконно $32 милиона долара от продажби на акции за българското изобретение. Срещу всички собственици на дружеството „Снифекс” е заведено дело за манипулации на пазара на акции включващи няколко вида измами. Във фирмата участват американци, датчани и двама българи с централна роля в измамите. Делото срещу „Снифекс” е заведено от Комисията за търговия с ценни книжа на САЩ. В обвинителния акт на комисията се казва, че фирмата е спечелила незаконно $32 милиона долара, твърдейки, че произвежда уникален ръчен детектор за откриване на експлозиви и бомби. Детекторът е бил рекламиран като изобретение на 50-годишния българин от София Юри Марков, който е един от собствениците на фирмата. В 33 рекламни съобщения за пресата фирмата твърди, че устройството на Марков можело да открива взривни вещества на разстояние до 100 метра. То е рекламирано като „истински пробив в борбата срещу тероризма”.
През 2005 година „Снифекс” е обявила, че няколко от нейните детектори са били купени от американските военни, които се обучавали да ги изпoлзват и изпробват. На сайт на Марков с информация от 2004 година се твърди, че устройството е било изпробвано и от българското Министерство на отбраната. Според текст публикуван на сайта, то е провело 9 изпитания при различни условия и е заключило, че устройството „действително открива взривни вещества в количества от над 50 грама”. Фирмата рекламира дори „нова генерация” на детектора, с подобрени функции и чувствителност, твърдейки, че точността на уреда е стигнала 3-4 метра. Някои от рекламите за детектора описват Марков като “виден български инженер и изобретател”.
Според Комисията за ценните книжа, тези реклами обаче са били измамни. Тяхната цел е била да надуят цените на акциите на фирмата и да дадат възможност на собствениците чрез препордажби да осъществят огромни печалби. Те са успели да вдигнат цените на акциите от $0.80 цента на $6 долара. Пазарната стойност на „Снифекс” е стигнала $474 милиона долара, което се смята за една от най-големите схеми за измама с ценни книжа в близката история.
Във фирмата е участвал и тогава 28-годишният Петър Михайлов, който днес - точно 14 години по-късно е на 42 години.
Според разследването тогава Михайлов е спечелил над $11 милиона долара, Марков малко под $9 милиона.
Адвокатът-защитник по делото настоява, че въпреки обвиненията във финансови манипулации „Снифекс” е легитимно устройство за откриване на бомби” и делото ще докаже това.
Според американската комисия фирмата „Снифекс” се простира от Тексас до България и Дания, представителства може би е имало в Европа, Азия и Африка.
След гръмко оповестения скандал обаче, информацията по случая се прекъсва. За Михайлов пък не става и дума. Дали двамата са били осъдени дори задочно също няма информация. Възможно е и делото да е било прекратено. В пресата остават данните за обвинение.
Припомняме, че Михайлов в момента е под домашен арест. Той има право да избере място, на което да се изпълнява мярката му занеотклонение. Според официални документи постоянния адрес на Петър и съпругата му се намира в апартамент в стара кооперация на ул. "Мануш Войвода". Той обаче е собственик на един от най-големите палати в Марково с частна хеликоптерна площадка. Според информация на TrafficNews това далеч не е единственото му имущество. Запознати със сенчестия бизнес споделят, че мъжът има яхти, частен хеликоптер и още поне един подобен палат на територията на България. Според информация на TrafficNews той контролира редица фиктивни фирми в чужбина, включително в Швейцария, но по документи са на подставени лица. Има и автопарк за милиони.
Не е ясно на кой адрес е решил да остане под домашен арест пловдивският бизнесмен, но ако е в мегапалата в Марково, спокойно бихме могли да го сравним със затворничеството на Пабло Ескобар.
Ето снимки с дрон от къщата на Михайлов в Марково:
Още от категорията
Бащата на малтретираното и обиждано дете в TikTok е пребил и заплашил с убийство майката