
Дирекция „Киберпрестъпност“ на ГДБОП работи по получени стотици сигнали за превзети профили в популярни чат приложения, получени през последната седмица.
Измама чрез приложения за отдалечен достъп: Как се източват пари по нова схема
Най-често достъпването до телефона се осъществява чрез получаването на линк към информация с покана да разгледате снимки в интернет пространството или за гласуване в анкета. Линкът е изпратен или като сервизна информация от името на приложението с искане за пререгистрация, или от превзет вече контакт от телефонната листа на потребителя.
В други случаи потребителят се призовава да преведе пари с обещанието да бъдат възстановени по сметката му на другия ден.
Всички те водят към страници, контролирани от измамниците, които изискват въвеждане на телефонен номер, лична информация, смс код за потвърждение и други.
- Игнорирайте съобщенията;
- Не отваряйте изпратените линкове;
- Не следвайте посочените стъпки;
- Не попълвайте никакви лични, банкови и други данни, водещи към измамни платформи.
Киберекспертите на дирекцията предупреждават, че са в ход активни фишинг кампании, които имат за цел да извлекат лични данни или да бъде придобита информацията от проведени разговори чрез приложението от момента на регистрацията в него, както и от превзетия вече профил да бъдат изпращани различни съобщения към други потребители.
Още от категорията

Шефът на "Киберпрестъпност": Вероятно AI помага на хакерите при измамата с профили в чат приложения

Заловиха нелегални мигранти на Дунав мост

Откриха тяло в езеро край Балчик
Акценти






Градове с бъдеще: Къде си струва да инвестираш днес?

Питейна вода се излива от месец насам пред блок в Тракия

Решено: ЕВН повишава цената на тока с 3.6% от днес
