За последните две години българските и шведските власти са заловили 10 трафиканти и са установили 30 жертви на трафик на хора, съобщават от ДАНС за БТА.
Данните сочат, че българите са използвани в Швеция основно за просия или проституция, а понякога и като улични музиканти. Всичките работят за организация, която прибира парите им, държи ги да живеят в палатки и почти винаги гладни. Тази тенденция се потвърждава с всяка изминала година, а жертвите се "хващат на въдицата" с различна "стръв".
Такъв е случаят на Ваня - жена на 57 години от сравнително бедна община, близо до Плевен. Тя разказва, че е видяла обява по местната кабелна телевизия, че набират земеделски работници в Чехия. Записала се, платила всички такси и заминала, но на всички в организирания за Чехия автобус били взети паспортите. Малко след българската граница пътниците разбрали, че крайната дестинация е Швеция.
След три дни Ваня и още 50-ина българи се озовали в северната страна без документи. Заплашили ги, че ако продумат дори и на семействата си, ще се случи най-лошото. Настанените в палатки българи, в район с гора в близост, всеки ден били принуждавани да просят пред големи магазини. Покровителите им ги карали с автобуси сутрин, а вечер ги прибирали, заедно с изкараното. Постоянно били без телефони и без документи.
Ваня разказва, че едва успяла да се измъкне и с помощта на властите се върнала в България.
Комисията за борба с трафик на хора отчита, че това е само един от случаите на трафикирани българи. И понеже Швеция е една от характерните страни за трафик на хора, ДАНС изпраща през август тази година свой служител там, както и ромски медиатор от Сливен, за да работят по конкретни случаи.
Случаите на сексуална експлоатация също не са единици. Млади момичета стават жертва на чувствата си. Влюбват се, а "мъжът на мечтите" им се оказва трафикант, който ги продава. Експертите от всички регионални комисии за борба с трафика на хора отбелязват, че този метод работи изключително добре.
В резултат на взаимодействие с Държавна агенция "Национална сигурност" на шведска територия са разкрити общо пет случая на трафик на хора от България за Швеция през миналата и тази година, казват от ДАНС.
Експертите отчитат, че към Швеция се извеждат основно лица от малцинствени групи, като периодът на трафикиране са летните месеци, предхождащи сезона за бране на горски плодове в Швеция. Установено е, че част от изведените лица в по-късен етап заявяват в посолството на България в Стокхолм и пред компетентните шведски власти, че са жертва на трафик.
TrafficNews.bg