Повдигнати са обвинения на четирима души по разследването срещу криптобанката Nexo. Това съобщи на пресконференция в  директорът на Националната следствена служба Борислав Сарафов. На всички обвиняеми - български граждани, е наложена забрана да напускат България, въпреки че не е ясно дали те са у нас към момента. На подведените под отговорност са назначени данъчни ревизии, както и на свързани с тях физически и юридически лица.

Групата е действала от началото на 2018 г. до вчерашния ден, когато съща6та беше неутрализирана.

Те са заподозрени в участие в организирана престъпна група, която функционирала от началото на 2018 г. до вчерашния ден и извършвала дейността на Каймановите острови и във Великобритания. Един от обвиняемите е сочен за ръководител на групата. 

В един от домовете, който бе претърсен, бяха открити и иззети 35 картини на скъпи художници - Сладвадор Дали, Пикасо и Матис", разкри говорителят на главния прокурор Сийка Милева.

„Тя е създадена с користна цел – пране на пари, данъчни престъпления, компютърни измами и извършване на банкова дейност без лиценз", поясни Сарафов.

„Група компании са обединени под името Nexo. Дейността ѝ се ръководи от българското дружество "Ен Ди Ес", заяви Светослав Василев, ръководител на Отдел "Киберпрестъпления" в НСлС.

„Благодаря на всички колеги, които работят от няколко месеца по случая „Nexo”. Той е уникален за България и един от малкото такива в световен мащаб”, заяви главният прокурор Иван Гешев.

Гешев подчерта, че по казуса нашите служби си сътрудничат с европейските и евроатлантическите си партньори.

„Този  случай е доста сложен и разчитаме на съдействие, включително и на експертна помощ. В бъдеще вероятно ни предстои още по-сложна работа. Имаме капацитета да се справим, независимо от предизвикателствата, пред които сме изправени”, допълни Гешев.

"По свидетелски показания е имало среща, проведена в Министерство на финансите, организирана лично от бивш министър на финансите. На нея са присъствали дружества, които се занимават с криптовалута. Целта на срещата е била как системата за разплащане Борика може да започне да се разплаща и с криптовалута”, обясни говорителят на главния прокурор Сийка Милева.

"Въпросната среща се е случила преди около половин година”, уточни от своя страна заместник главният прокурор Борислав Сарафов.