
34-годишна българка е обвинена за участие в организирана престъпна група за компютърни престъпления, измами и мошеничество в Германия, става ясно от съобщение на Окръжния съд във Варна. Преди да вземе решение дали жената да бъде предадена в Германия обаче от съдебната институция ще поискат още информация от молещата държава.
Европейска заповед за арест за задържането и предаване на жената е издадена на 4 юли тази година от Районен съд – Бамберг. Няколко дни по-късно – на 18 юли – тя е била задържана във Варна, където живее с малолетното си дете. В края на миналата седмица съдът определи мярка за неотклонение „подписка“ на задържаната
В заповедта за арест е посочено, че престъпленията са извършени в Берлин, Нюрнберг и други населени места в Германия от колцентър с офиси в София и Варна. Българката e обвинена, че в периода 11.01.2019 г. до 23.11.2020 г. е работила като т.нар. задържащ агент в колцентъра, който се ръководел от четирима чуждестранни граждани. Според германските власти тя и други агенти под фалшива самоличност, се представяли на многобройни клиенти в Германия по телефона и по електронна поща, че работят за няколко онлайн платформи за финансово инвестиране. С неверни твърдения те въвеждали клиентите си в заблуждение и ги подвеждали да инвестират значителни суми пари в различни финансови инструменти.
До юни тази година Централната служба за борба с киберпрестъпленията в Бавария е получила най-малко 200 сигнала от немскоговорящи жертви на престъпната група. Общата стойност на загубите е над 14 000 000 евро. Според германската прокуратура извършените лично от обвинената българка обаждания и измами, в качеството и́ на агент, са 112 на обща стойност над 2 304 199 евро.
По делото за предаване, българката се възползва от правото си да и́ бъде определен адвокат в Германия, който да оказва съдействие на нейните защитници у нас. Българската държава е получила и гаранции, че ако жената бъде призната за виновна там и бъде наказана с „лишаване от свобода“, тя ще може да изтърпи присъдата си у нас.
С оглед необходимостта от време, за да бъде извършен обмен на информация с молещата държава и да бъде осигурена достатъчно информация, на базата на която Варненският окръжен съд да вземе решение, не беше определена следваща дата за съдебно заседание.
Още от категорията

Пет години, три обвинения, нито едно заседание: Делото за сводничество в пловдивския бар "Силикон" забуксува

