Министърът на правосъдието Десислава Ахладова разпореди проверки в Главна дирекция „Охрана“ и в Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“, съобщиха от правосъдното министерство. Причината е публикуваното отворено писмо на съдия Мирослава Тодорова до министъра на правосъдието „по повод нарушение на правото на зачитане на личния живот на задържан от страна на държавни структури, учредени при министъра на правосъдието и на държавна издръжка“.
В него съдия Тодорова разказва, че двете институции са отказали да конвоират задържан мъж на погребението на майка му, починала от коронавирус и така човекът не е могъл да се прости с родителя си. Министър Ахладова разпореди още на дирекция „Процесуално представителство на Република България пред Европейския съд по правата на човека“ да изготви анализ на решението на Европейския съд по правата на човека по делото „Вецев срещу България“, като се прецизира необходимостта от законодателни промени, свързани с него, казаха от ведомството.
Мъжът бил задържан, тъй като срещу него течало производство по изпълнение на присъда срещу него в Албания. Съдия докладчик по делото е съдия Мирослава Тодорова. Тя получава молба от задържания да му бъде разрешено да присъства на погребението на майка си на 5 декември 2020 г. Жената е починала след COVID-19 на 24 ноември 2020 г. Съдия Тодорова дава разрешение на човека да присъства. Той трябвало да бъде конвоиран до Централните софийски гробища, пише 24 часа.
България веднъж вече е осъдена в съда в Страсбуг за отказ. По делото „Вецев срещу България“ страната ни е санкционирана, защото затворник не е пуснат на погребението на брат си и искането му да изпрати своя близък не е било разгледано от съд. Съдия Тодорова постановява: „Разрешава на А. А. Д., на 5.12.2020 г. в 13.00 ч да бъде изведен от затвора в град София от органите на ОЗ „Охрана“ и конвоиран до Централни софийски гробища за присъствие на погребението на майка си А. Г. Д. с начало 13, 30 ч на 5.12.2020 г. до приключването на траурния ритуал“. Това става ясно от отвореното й писмо.
Актът на съда е от 3 декември 2020 г. и препис е изпратен на съдебната охрана в София. Ден след това от Софийския затвор пращат писмо на СГС, че не е от тяхна компетентност да конвоират човека до гробищата, защото имали право да го правят, само ако отива до болница. Определението на съда и отговорът на затвора веднага са изпратени на шефа на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията” (ГДИН).
По-късно същия ден в СГС идва отговор от директора на столичната съдебна охрана: „Съгласно чл. 391, ал. 3, т. 6 от ЗСВ ГД „Охрана” конвоира обвиняеми и подсъдими, за които се иска или е постановена мярка за неотклонение задържане под стража, или лица, изтърпяващи наказания в местата за лишаване от свобода, до органите на съдебната власт. В случая Централните софийски гробища не се явява орган на съдебната власт и следва да отправите Вашето разпореждане към друг компетентен орган", пише в отговора.
Така на 5 декември мъжът не отива на погребението на майка си.
Още от категорията
След операцията на ДАНС в Столипиново: Трима са с обвинения, разбит е канал за трафик на марихуана и кокаин