
Фиктивен медицински център без нито един пациент, 8 000 фалшиви протокола, 5 200 000 лева източени от Здравната каса само за една година и лекари, пренебрегнали Хипократовата клетва. Това са резултатите от разследването на Икономическа полиция и Районна прокуратура, започнало преди 4 месеца.
"Разпитани са над 500 човека. Организаторите на схемата са набавяли лични данни на инвалиди и пациенти, предоставяли са ги на дружествата, а те са изготвяли протоколите, с които са отпускани помощни средства и медицински изделия. Самите пациенти обаче не са ги получавали", съобщи районният прокурор на Пловдив Петър Петров. Той уточни, че стойността на отпуснатите средства от НЗОК надвишава 5 милиона лева.
Директорът на полицията ст. комисар Чергов съобщи, че в понеделник са извършени общо 19 обиска, при които са изззети голям брой документи, които имат отношение към престъплението. 50 флаш памети, 30 000 лева, 10 компютъра и електронни подписи на членовете на комисията. Директорът подчерта , че са имали информация, че главният организатор може да бъде в чужбина по време на акцията, но са взети мерки той да бъде задържан на територията на страната.
Наблюдаващият прокурор Димитър Пехливанов допълни , че досъдебното производство е образувано след сигнал от РЗИ , че новосъздаден медицински център издава протоколи, без да развива никаква дейност. Пациенти разбират , че е злоупотребено с тяхното име, след като от инспекцията ги потърсили с въпрос дали са доволни от получената социална услуга.
Делото е образувано по чл. 212 за документна измама в големи размери. Трима служители на двете фирми са привлечени за помагачество. Срещу един от участниците има и обвинение за подтикване към лъжесвидетелство, тъй като се е опитал да убеди част от свидетелите да излъжат, че са били на преглед.
В списъците има и 27 души, които са починали , но въпреки това на тяхно име има съставени протоколи. Един от тях например е починал на 31-и май, а пртоколът за отпускане на помощно средство е на 9-и юни.
"Затова се наложи да разпитаме страшно много хора, за да установим обективната истина", коментира Пехливанов.
Трима от лекарите са от Пловдив, двама са от Велико Търново. Организаторът на схемата е пловдивски лекар, ортопед . При разпитите лекарите, участвали в комисиите, са заявили, че не са смятали , че вършат нещо нередно.
Наказанието, което наказателният кодекс предвижда за това престъпление, е от 3 до 15 години лишаване от свобода.
Организаторте са имали дистрибутори в цялата страна, които събирали данни за инвалиди и пациенти чрез различни способи, използвали са фирми, които продавали помощни средства, злоупотребявали с данни от социални домове. По делото има събрани доказателства, че дистрибуторите давали и комисионни на собственици на домове срещу данни на техни пациенти. Заблуждавали са хората с увреждания, че това е безплатна социална програма и тези средства им се полагат.
Разследването продължава, като служителите на Здравната каса, които би трябвало да осъществяват контрол върху извършваните услуги, също ще бъдат разпитани. "Ако бъде установена съпричастност и на други лица, ще им бъде търсена наказателна отговорност", бе категоричен районният прокурор.
Още от категорията

ДАНС изгонила двама руски шпиони през 2024 година

Отвод на съдията по делото срещу фотографа Димитър Дардов

Акценти

Журналист на TrafficNews с номинация за Награда „Пловдив"



Ватиканът: Папа Франциск е погребан




В Раковски излъчват на живо погребението на папа Франциск
