В навечерието на светлия християнски празник се появиха нови идеи от страна на финансовото министерство за промяна в пенсионното осигуряване. Досега парите за така наречената втора пенсия се събираха в пенсионни фондове, управлявани от частни дружества. Промяната, искана от министерството, предвижда 5-те процента, събирани от заплатите на работещите, да отиват в общ пул, контролиран от държавата. Всичко това се прави и с обяснението, че видите ли, правителството може да се справи по-добре с управлението на парите ни и ще донесе повече сигурност. Ако тези идеи бъдат изпълнени, това може да доведе до поне няколко лоши последствия
- С вкарването на парите в общ фонд ще се намали конкуренцията. Досега парите се събираха на индивидуални сметки в пенсионните дружества, като всеки работещ внасяше по 5% всеки месец от заплатата си. Там парите се инвестираха от дружеството и носеха определена доходност. Именно това, че човек може да избира в кой фонд да бъде, създаваше конкуренция. Ако обаче има един фонд, конкуренцията изчезва, а от това винаги губят потребителите.
- Не можем да сме сигурни как държавата ще инвестира парите. Досега всички правителства са показвали слаба ефективност при разходване на публични средства. Повечето инвестиционни разходи на правителството са свързани със съмнения за корупция и лоши практики. Натрупаните пари по личните осигурителни сметки са около 10 млрд. лева. Ако ги управлява държавата, изобщо не е сигурно дали няма да ги разходва неефективно или няма да ги даде на близките до правителство фирми.
- Не знаем дали парите няма да заминат към дупката в НОИ. Държавното обществено осигуряване (НОИ) е с дефицит от 50%, затова парите за пенсии към момента са малко и винаги не достигат. Абсолютно не е ясно дали парите от частните фондове няма да послужат за попълване на тази дупка и да се изпарят за година-две. Така ще се върнем към стария модел отпреди 2000 г., като това ще гарантира дълги години на ниски пенсии и гарантирана от държавата мизерия.
- Начинът на съобщаване на новината е съмнителен. Точно преди празници, в петък вечерта. Явно министерството не иска да разгласява намеренията си, това далеч не е присъщо на демократичното управление. Само този начин на съобщаване показва, че трябва да се съмняваме в намеренията на финансовото министерство.
Министерството иска да вземе едни пари, да ги изхарчи където и както намери за добре и после да пропагандира, че ще се грижи до живот за нашите пари. Това звучи като присъда. Дали ще бъде изпълнена, зависи от реакцията на будните и активни граждани.
Автор: Владимир Славенски
стажант в TNS.bg