Гуруто Свами Джотирмая проведе тридневен йога семинар "Изкуството да живееш - Програма за щастие", в Пловдив. Световноизвестният йога учител, който е последовател на Шри Шри Рави Шанкар, създател на най-ефективната дихателна техника “Сударшан крия”, е роден преди 38 години в голямо християнско семейство. Вдъхновяващият инструктор гостува в Пловдив, а след това ще преподава в още 10 града в България. През неговите курсове и семинари са преминали над 11 000 души.
Oснована през 1981 г., фондация "Изкуството да живееш" е образователна и хуманитарна организация, която провежда програми в над 152 страни. Като неправителствена организация фондация Изкуството да живееш работи със специален консултативен статут към Икономическия съвет на ООН и сътрудничи със Световната здравна организация.
До момента над 30 милиона души са преминали през тези програми, чиято цел е да възстановяват човешките ценности и насърчават хора с всякакъв произход, религия и културни традиции да се съберат заедно. Днес "Изкуството да живееш" е една от най-големите доброволчески организации в света.
След като показа техники за дишане на близо стотината души дошли в залата, йога учителят се съгласи да отговори на няколко въпроса за TrafficNews.
- Защо решихте да проведете този йога курс в България?
- Част е от световното ми турне. Първия път, когато дойдох тук, беше за младежка работилница преди 7-8 години. Оттогава се влюбих в красива България.
- Кое е основното нещо, на което искате да научите хората, които посещават семинарите ви?
- Живейте без стрес и напрежение и не търсете щастие в предмети и събития, тъй като по природа радостта е вътре във вас. Веднъж щом постигнете мир и се докоснете до щастието, ще видите как всичко около вас придобива цвят и става по-красиво.
- Това ли са основните компоненти на програмата за щастие?
- Преподаваме и дихателни техники, ритмично дишане. Без дишане, няма живот, а ние не използваме дробовете си напълно. Ползваме само 20-40% от капацитета им, тоест не получаваме достатъчно енергия. Веднъж, щом започнем да дишаме правилно, можем да повишим капацитета на дробовете си, от там и да повишим качеството си на живот!
- Опасни ли са тези дихателни упражнения за хора, които никога преди не са се занимавали с йога?
- Никак не са. Ние преподаваме ритмичното дишане от 35 години и милиони по света черпят ползите му без никога пред да са се занимавали с аналогични практики. Също и проучвания показват, че това дишане благоприятства сърцето, намалява холестерола, кръвното налягане, както и много други. Изобщо не е опасно. Опасно е само за отрицателните ви мисли, които ще бъдат прогонени и ще дадат път на една коренна промяна.
- Например, аз бих ли могла да практикувам тези упражнения у дома, без контрол от страна на инструктор? И колко постоянна трябва да бъда, за да има резултат?
- Веднъж усвоите ли аспектите и техниките, на които се обучаваме тук в програмата “Щастие“, ще можете да извършвате комплекса от упражнения и вкъщи. Достатъчни са 10-15 минути на ден, постоянството е от голямо значение. Този метод ще ви зареди с огромни потоци енергия и ще върне радостта в живота ви.
- Кой модул е по-важен: дишането (пранаяма) или физическите упражнения (статични пози – асани)?
- И двете, не можем да приоритизираме . Йога и техники за дишане в колаборация.
- Но би ли имало ефект, ако се занимаваме само с едното или другото?
- Не е проблем, но ще получите само толкова, колкото дава заниманието. Различните видове практики предполагат действие върху различни части на тялото, различни енергии. Когато се усъвършенствате в комплексни упражнения, максимизирате ползите от заниманията.
- Защо предимно жени участват в семинарите ви?
- Мисля, че вие, жените, сте по-интелигентни от мъжете.
- Но вие сте индиец. Във вашата държава повече мъже упражняват йога
- И мъже и жени.
- Вашият курс е озаглавен „Изкуството да живееш – програма за щастие“. Какво прави вас истински щастлив?
- Да разберем, че щастието е в нас поначало. Не бива да чакаме нещо да се случи, за да сме щастливи. Повечето хора си казват, че като получат нова работа, ново притежание, партньор в живота, ще са щастливи и така отлагат щастието си за в бъдеще. А всъщност го губят в настоящето.
- Вашият учител Шри Шри Рави Шанкар има богата библиография. Обмисляте ли да пишете книги?
- Да, в бъдеще. Сега нямам достатъчно време, но по-нататък във времето ще се захвана обезателно.
- Вие проповядвате щастие и мир, но светът се тресе от конфликти и войни. Вашата организация бори ли се с тероризма, който буквално парализира Европа?
- Във всяка държава има някакъв зов за помощ. Работихме в Колумбия, където след 50 години гражданска война, наскоро тя бе прекратена. Основателят на тази организация, Шри Шри Рави Шанкар (неговият учителят б.л.), се срещна с тези партизани от ФАРК и им даде някои агитационни идеи. И след 50 години на война, те взеха решение да я прекратят. През този период социалното и политическото е деградирало, а сега - чрез агитация и диалог, на хората ще бъде помогнато. Защото те се нуждаят от помощ. Нито вкъщи, нито в училище ни казват как да се справим със собствените си емоции. Ядосвате се, ползвате лоши думи, позволявате на негативизма да „блика“ от вас под различни форми - тогава имате нужда от помощ. Трябва да се върнем към същината си, към това, на което принадлежим. Тогава мислим отвъд религия и националност. Ако изхождаме от диспозицията „Всеки е част от мен“ - тогава не можем да навредим никому.
- Духовниците в България обявиха йогата за ерес. Какво мислите по този въпрос?
- Обичайно ние се възползваме от технологията, предлагана по света. Ползваме телефон от Китай или Япония – и нямаме проблем с това, напротив. По същия начин ползваме лекарства от Германия, Дания или Италия. Не разбирам защо да се притесняваме от разнообразието. Ако ядем китайска храна, няма да станем китайци. Трябва да опитваме от всичко без притеснение. Не бива да се ограничаваме и е добре да приемаме, а и да се възползваме от всяко хубаво нещо, което се намира около нас. Само тогава ще изградим едно мирно общество. Това е и идеята на йога. Йогата е тук от хиляди години, а сега благодарение на Обединените нации, 21 юни е обявен за Световен ден на йогата и милиони хора по света я практикуват.
- Има ли някакво противоречие между ученията на йога и християнството?
- Не, няма. Аз самия някога бях нещастен и щом започнах да практикувам йога и медитация се почувствах много по-свързан с Исус Христос. Сега, в „Изкуството да живееш“, работим без никакъв конфликт. Не знам защо хората се ограничават. Практикуването на йога и медитация е чудесно и милиони хора по света го правят. То няма нищо общо с религията и не се ограничава от или до нея.
В личен разговор след интервюто, Свами Джотирмая сподели, че е оптимистично настроен за развитието на човечеството. Той предположи, че в близко бъдеще хората ще осъзнаят важността на едно съвместно съществуване, фундаменти на което ще бъдат доверието, взаимопомощта и алтруизма в чист вид. Гуруто коментира още, че все повече хора започват да търсят духовното, с цел да бъдат по – полезни както на заобикалящите ги, така и на себе си.
ПОСЛАНИЕ
"Усмихвайте се колкото се може повече. В усмивката участват всички лицеви мускули, подобрява се оросяването на мозъка.Смехът е здраве. Едно бебе се усмихва 400 пъти на ден, когато порасне - 17 пъти, а възрастните хора не се усмихват въобще. Радостта и щастието са вътре в нас. Не е необходимо да ги търсим навън. Чрез дишането можем да осъзнаем, че те са в нас.
Виктория Петрова, TrafficNews.bg