„Натиск не се оказва. Текат проверки сигурно в още 500-600 обекта. Те нямат връзка с австрийското вето за сухоземен Шенген”, така Асен Василев коментира мащабната акция на НАП, агенция „Митници” и други държавни служби в големите австрийските вериги у нас – „Била” и ОМВ.
Вицепремиерът показа, че силата на държавата я има, макар малко политици да са посмели да я използват в последните десетилетия, що се отнася до европейските ни партньори. Нещо повече - Василев подчерта, че засилените проверки, особено за стоки и товари от и до Австрия е по искане на тяхното правителство.
Българските власти на практика показаха реципрочност в отношението си към Австрия, които ни спряха за сухоземен Шенген. От австрийското правителство няколко пъти подчертаха, че това решение не е срещу България и Румъния, а заради цялата „европейска миграционна политика”, която е пълна катастрофа по техни думи.
Така както, ветото на Австрия не е срещу България, така и проверките в „Била” и ОМВ не са заради него… Още по-интересно е, ако утре държавните институции влязат в дружества като „ЕВН”, където по Конституция правителството има право на монопол над тях. Работодателските организации също се включиха в спора, като предложиха австрийските фирми и стоки да бъдат бойкотирани, докато трае ветото за сухоземен Шенген.
По данни на бизнеса 97% от стокообмена на България е по сухоземните граници, което значи, че „въздушен” и „морски” Шенген не е нищо повече от прах в очите на българите. Докато България не влезе като пълноправен член на Шенгенското пространство, ние ще продължаваме да купуваме най-скъпите храни и стоки, а част от тях ще ни ги продават австрийски дружества.
В този смисъл бойкотът на австрийски стоки и последователна държавна политика не само с дружествата у нас, а и на теми в Европейския съюз, може да принуди западния ни партньор да преразгледа позицията си. Тя до голяма степен се дължи и на вътрешнополитическите й проблеми. В страната все по-голяма сила набира крайнодясната и евроскептична Партия на свободата на Херберт Кикел, а тази година в Австрия има парламентарни избори. Кикел трупа популярност преди всичко със своите крайни възгледи за миграцията, а допускането на България и Румъния до Шенген ще даде допълнително гориво за тезите му в предизборната кампания.
Така ние и румънците на практика ставаме заложници на политическите проблеми на австрийските управляващи, а това удря върху джоба ни. България може да отвърне не само с държани проверки и бойкот на веригите им, а и да спре инициативи на Австрия в ЕС, които да рефлектират реципрочно на жителите й.
Асен Василев направи първата крачка, въпросът е дали кабинетът ще има смелост и за другите. Европейският съюз е създаден на принципа на действителната солидарност между страните членки, но също и на равно отношение към партньорите. Вместо това виждаме как гражданите на две пълноправни страни членки страдат заради страха на един канцлер да не падне от власт.
BILLA потвърди за проверките на НАП и БАБХ: Съдействаме на органите с необходимите документи
Още от категорията
Бюджет 2025 превръща държавата в сериозен конкурент на бизнеса във войната за кадри