Старо Железаре като емблематичния музей на модерното изкуство в Ню Йорк – МоМА. Тази цел са си поставили екип от полски артисти, които вече рисуват по дувари и дървени порти в селцето в близост до Пловдив. Новите им творби ще бъдат готови да посрещнат гости от 4 август.
Популярни творби на големи имена в модерното изкуство оживяват, интерпретирани от екипа на артистичното дуо Каратжина и Венци Пирянкови. Благодарение на художниците, всички най-големи произведения на изкуството от колекцията на MoMA ще бъдат достъпни в селото в една необичайна открита галерия. Тук те ще бъдат представени по нов начин, различен от затворените пространства и архива на музея, за първи път в историята на музея колекцията му ще излезе сред хората, за да я видят, независимо че не могат да пътуват по Ню Йорк. Ще бъдат претворени творби и от други големи музеи.
Фестивалът е продължение на основните идеи и лозунги на предишни издания - "Изкуство за социална промяна" и "Село на персонажите". До вече рисуваните в предните издания портрети на местните хора и на известни личности – артисти, политици, писатели, сега оживеят познати и не толкова сюжети и обекти от световното изкуство.
На стените гостите в Старо Железаре ще открият "Спяща циганка" на Анри Русо, "Госпожиците от Авиньон" от Пикасо, автопортрет на Фрида Кало, поп арт давещо се момиче от Рой Лихтенщайн, „Викът“ на Монк.
С поредната необичайна лятна акция арт тандемът Пирянкови затвърждава образа на Старо Железаре каато най-артистичното и образователно село в света. Нищо чудно в един момент бабите и дядовците, местните роми, да се превърнат в експерти по Уорхол, Шагал, Малевич, Ротко, с усмивка разказват организаторите.
Те вярват, че това малко село, населено предимно със стари хора, все още крие множество ценности, погребани емоции, уроци, които да предаде на хората от големия град.
Нужни са здравословната дистанция, независимостта, свободно поле за интерпретация, нови визии и решения. Селището, независимо от това в какво състояние е било, държи своите истории погребани сред кутии и буркани, чували с боб, нови стари начини да за справяне с реалността, казват Пирянкови.
С проекта им баба Велика, дядо Иван, Шабан, Янко и Али от ромския квартал ще имат възможност да се запознаят с часовниците на Салвадор Дали, селските картини на Шагал, Мерилин Монро на Уорхол, колелото на Дюшан, белия квадрат на бял фон от Малевич.
Фестивалът в Старо Железаре е част от програмата на „Пловдив 2019“.
Още от категорията
Бюджет 2025 превръща държавата в сериозен конкурент на бизнеса във войната за кадри