
На 13 плажа във Варна и близките курорти качеството на водата е „отлично“, а на две ивици къпането не се препоръчва, показват данните в публикувания тази седмица доклад на Европейската агенция за околната среда. В проучването, което се прави ежегодно преди началото на всеки летен сезон и има за цел да ориентира туристите, са използвани данни за 2015 г.
По традиция най-мръсна е водата на градските плажове, показа проверката на Дарик. В поредна класация Офицерския плаж получава най-ниската оценка. Такава е дадена и на Централния плаж, където спрямо предишното изследване качеството на водата се е влошило. Варненските ивици заедно с Централния плаж в Лозенец са трите с най-мръсна вода в по цялото българско Черноморие.
Като задоволително е оценено качеството на водата на Южния плаж и на ивицата в „Аспарухово”. Единственият градски плаж с отлична оценка отново е „Бриз Буните”.
В курортите „Св. св. Константин и Елена” и „Слънчев ден” на всичките пет плажа водата е изключително чиста. На плаж „Кабакум” обаче качеството й се е влошило и той получава добра оценка.
Ивиците „Ривиера” и „Морско око” на „Златни пясъци” също са изключително чисти, а плажът „Панорама” вече е със задоволително качество на водата, след като години наред къпането там не се препоръчваше.
На юг от Варна „отличниците“ са „Ветеран“, „Черноморец“, „Паша дере“, „Камчия романтика“ и плажът в Шкорпиловци. С отлично качество е и водата на три от ивиците в град Бяла, където единствено Централният плаж получава добра оценка.
На север от Варна почти всички ивици имат изключително чиста вода. Единствено на „Божурец”, „Болата“ и „Дуранкулак север” качеството на водата е определено като добро.
По Южното Черноморие ситуацията е сходна и отлични или добри оценки са поставени на повечето ивици.
В класацията попадат общо 94 зони за къпане в България. 67 от тях са получили оценката „отличен”, на 19 качеството на водата е добро, на 5 – задоволително, а на 3 не се препоръчва на туристите да се къпят.
Изследването на Европейската агенция за околната среда обхваща 21 000 крайбрежни и вътрешни места за къпане в целия ЕС, Швейцария и Албания. 95 % от тях са отговаряли на минималните стандарти за качество на водата, а при 84 % от тях то е отлично.
В Гърция, Кипър, Малта и Люксембург с отлично качество на водата са над 97 % от ивиците. След тези държави се нареждат, Хърватия (94 %), Италия (91 %) и Германия (90 %). Най-голям брой места за къпане с лошо качество на водата има във Франция (95), Италия(95) и Испания (58).
Първите резултатите от пробите за тази година, които Регионалната здравна инспекция във Варна взема от морските води, все още не са излезли.
TrafficNews.bg
Акценти


Пловдив стана туристическа дестинация на годината


Мощно земетресение до Истанбул, усети се и в Пловдив

Парковете гният, а общината мечтае за фуникуляри

Бум на чревните инфекции по празниците в Пловдив


