Вече близо година една порода медийни герои пълнят екраните на телевизорите. Говоря за математиците и техните прогнози за пандемията, казва д-р Сергей Иванов пред OFFNews.
Дори да не следите медиите и социалните мрежи, няма как да не са ви натрапени техните апокалиптични предсказания. По света тази мода започна през февруари миналата година. Ако помните, още първите прогнози вещаеха масова смърт. Например, британците трябваше за месеци да погребат 1 милион, а горките американци 10 милиона. Светът, най-вече фейсбук, последван от политиците и журналистите, се стреснаха и спретнаха най-голямото затваряне в човешката история. Всички тези ранни прогнози се провалиха тотално, но пък успяха да предизвикат глобална истерия. И разбира се, никой не потърси поне морална отговорност на математическите гении, правещи се на Нострадамус.
Мен обаче повече ме интересува България. У нас още в началото, през март, най-бързо се преквалифицира и набута в бизнеса с прогнозите професор-математик от БАН. Досега той се изявява за говорител на НОЩ, не знам дали това е така, защото не съм чувал или виждал официална информация относно неговия статут. Впоследствие към него се присъединиха знайни и незнайни математически гении, напоследък дори гимназиалните даскали правят прогнози. Какво е общото между всички тези гадатели върху формули:
• Винаги вещаят лоши неща. Досега не съм чул прогноза, която да казва, че след 1 месец всичко ще е наред и няма да има починали от вируса. Всички математици залагат на апокалипсиса.
• Почти никога не познават. Водя малка лична статистика на „официалните“ прогнози на професора-математик на НОЩ. Досега за около 10 месеца съм преброил 9, със сигурност съм пропуснал други подобни. Всички вещаят увеличаване на заболеваемостта. Досега е познал само един път – през месец октомври, когато на фона на увеличаващите се всеки ден брой болни и починали изобщо не беше трудно да се досетиш, че и следващият месец ноември положението няма да се оправи. Успеваемостта на прогнозите е 11%!
За хората с къса памет ще припомня, че последното предсказание, направено дни преди Коледа, пророкуваше апокалипсис след празниците, а още повече след отварянето на началните класове. Сега наближаваме края на януари и - за щастие - можем да отчетем поредния провал на математическите гении. Честно казано, ако хвърляте ези/тура с монета, ще имате по-висока успеваемост в прогнозите от българските математици.
През последната седмица се формира поредното предсказание, което всъщност е и поводът за написването на тази статия. Математиците и хирурзите научиха, предполагам през счупения телефон на медиите и брюкселските зелки, за съществуването на вирусни мутанти на британските острови. Центърът по заразни и паразитни болести откри подобни в България. Тази информация веднага беше използвана за ново пророчество – българите да се готвят за скорошен нов апокалипсис, когато ни превземе островния вирус. Прогнозата залага на изпитаната през годината политика на плашене. Всъщност дали британският мутант ще окаже някакво влияние върху епидемията у нас, е под въпрос, най-малкото поради следните причини:
• Инфекциозният процес е сложно взаимодействие между генотиповете на вируса и хората. Британският мутант може да дойде в България, но хората тука носят по-различни гени и затова не се знае как вирусът ще се държи у нас. Ще опиша един пример. Редица научни проучвания показват разлики в заболеваемостта към коронавируса при хората от различни раси. Политнекоректно, но факт е, че азиатците и черните заболяват с около 50% по-често от белите, при това заразата при тях протича и по-тежко. Затова не се знае как българите, доста по-различни от англичаните, ще реагират на новия мутант.
• България все още бавно и мъчително излиза от жестоката есенна вълна на епидемията. Това има обаче и едно положително следствие: при официално 215 000 преболедували и 26 000 ваксинирани, се очаква реалният брой на хората, срещали се с КОВИД и развили естествен имунитет, да е между 1 и 2 милиона! Това е вече значителен дял от населението и всяка последваща вълна на заразата ще намира все по-малко способни да се инфектират.
• Освен от генотипа развитието на инфекцията зависи от социалните и културните традиции на обществото, например дали се целувате и прегръщате при среща, колко отворена е държавата, от туризма, мобилността и др. Не по-маловажни са климатичните фактори, храната, хроничните болести, средната възраст на популацията и др. Най-съществен е климатът. Например, в страните с тропически климат коронавирусът се развива по-ограничено. За никога не е тайна, че в България е доста по-топло, слънчево и сухо от Британските острови и за всеки респираторен вирус това не е любимата среда.
Сега опитайте да комбинирате изброените в горните три абзаца фактори и да направите прогноза. Ако някой математик успее да генерира формула, отчитаща всички параметри, обещавам пръв да я използвам. Междувременно, без да използвам никаква математика, без дори прочутите ни суперкомпютри, ще опитам да направя и аз една прогноза:
• Възможно е да ни порази втора вълна, но не е задължително.
• Дори да се случи, броят на заразените и смъртните случаи ще бъде по-малък от този отчетен в пика на първата вълна през ноември – началото на декември. Изразено в смъртност цифрата ще бъде по-малко от 140 човека/ден за седмицата на пика!
• Дори да има втора вълна, тя ще бъде по-кратка и в края на месец май средната смъртност ще спадне до под 10 души на ден.
Ако искате по-подробна прогноза, питайте математиците, или май по-добре врачките. Обикновено врачките познават в повече от 11% от случаите. Освен това, дори да ви излъжат, ще го направят с финес, без истерии и без да ви плашат. Та залагам на врачките, ако моето предсказване се провали, което обещавам да отчета на 1 юни!
Бел. ред. - Авторът е молекулярен биолог и вирусолог.