Предупредителни писма и за една просрочена вноска по кредит изпращат банки на своите клиенти. Те приканват за доброволно плащане на сумата плюс начислената наказателна лихва в седемдневен срок. А ако това не се случи, заявяват, че банката може да се възползва от правото си да обяви кредита за предсрочно изискуем и да пристъпи към принудително събиране на вземането. Ако става въпрос за ипотечен кредит, банката предупреждава, че може да насочи принудително изпълнение срещу недвижимия имот, който е обезпечение по кредита.
Ако задължението не бъде платено в посочения срок или при липса на допълнително споразумение относно начина на погасяване на заема, кредитът ще бъде прехвърлен за събиране от инспектор проблемни кредити. А данните за кредитната задлъжнялост на потребителя ще бъдат внесени в Кредитния регистър, където извършват справки всички банки и лизингови дружества на територията на страната. Така на нередовния платец в бъдеще може да му бъдат отказани всякакви заеми.
Освен това от банките припомнят, че имат право да прехвърлят вземането си – главница, лихви и разноски, на трето лице, което желае да купи дълга.
В средата на годината влязоха нови правила за управление на кредитите, изтеглени след 30 юни 2019 г. Според промените всеки, който забави вноска, автоматично влиза в черен списък и получава най-висок рисков профил. Това означава, че ако поиска да изтегли нов заем от която и да е банка, ще бъде одобрен много по-трудно и ще му бъдат отказани преференциални лихви. Според новите правила, това трябва да стане след 90 дни просрочване за ипотечен и 30 дни - на потребителски кредит. „Ако направите такова закъснение, кредиторът е длъжен да се свърже с вас и да ви уведоми за последиците”, каза за TrafficNews кредтният консултант Тихомир Тошев. Той обясни, че целта е да се накарат банките да бъдат по-внимателни при отпускането на заеми.
Но явно покрай затягането на правилата за новоидтеглените суми, кредитните институции обръщат повече внимание при просрочване и на старите.
Какво не може да ни вземе съдия-изпълнител при просрочен кредит?
Наличието на изпълнителен лист не означава, че длъжникът ще бъде принуден да живее на улицата - законът определя критичен минимум от вещи и парични суми, които трябва да останат в потребление на длъжника, като те изрично са определени в наредба на Министерски съвет, както и в член 444 от ГПК, казаха юристи.
TrafficNews потърси консултаця от адвокат Станимир Стоев. Той обясни какво е това „несеквестируемост”, или неприкосновеност на доходи, вещи и имоти при установена извънсъдебно или по съдебен ред задлъжнялост.
Това се отнася до жилището на длъжника, ако то е единствено. Но обаче ако размерът му надхвърля жилищните нужди на задлъжнелия и семейството му, които са определени с наредба на МС, част от имота може да бъде продаден.
Ако пък жилището е обезпечение по ипотека, която длъжникът не е в състояние да погасява - дори то да е единствено, банката кредитор има пълното право да го вземе, за да си възстанови натрупания дълг.
Част от вещите, които не могат да бъдат иззети и продадени, са по едно зимно палто на длъжника и членовете на семейството му, по едно есенно палто, една шапка, два костюма - (съответно панталони, ризи и жилетки или пуловери - за мъжете, и поли или панталони, блузи и жилетки или пуловери, или четири рокли - за жените), работното облекло, употребявани обувки и бельо. Във неприкосновените вещи за домашна употреба влизат по един креват, постелка, една зимна и една лятна завивка, както и по два ката спално бельо за всеки член от семейството.
ЧСИ не може да вземе двукрилен гардероб, кухненски бюфет, обикновените маси и столове, домашни и кухненски прибори и съдове и обикновените прибори за хранене. Както и необходимите уреди за отопление, една печка за готвене, пералня и хладилник.
Сред останалите неща, които ЧСИ ще ни остави, са необходимата храна на длъжника и неговото семейство за един месец, а ако е земеделски производител - до нова реколта, необходимите горива за готвене и отопление, машини, инструменти, пособия и книги, нужни за упражняване на професията, до 5 декара градини, лозя и ниви, както и ливади с площ до 30 дка, две глави работен добитък, една крава, 10 пчелни кошера.
Не се отнемат и домашните любимци, ако не са отглеждани за продажба.
Ако пък изпълнението е насочено върху трудовото възнаграждение или върху друго каквото и да е възнаграждение за труд, както и върху пенсия, чиито размери са над минималната работна заплата,
може да се удържа само:
- ако осъденото лице получава месечно възнаграждение в размер между минималната работна заплата и двукратния размер на минималната работна заплата - една трета част, ако е без деца, и една четвърт част, ако е с деца, които издържа;
- ако осъденото лице получава месечно възнаграждение в размер между двукратния размер на минималната работна заплата и четирикратния размер на минималната работна заплата - една втора част, ако е без деца, и една трета част, ако е с деца, които издържа;
- ако осъденото лице получава месечно възнаграждение в размер над четирикратния размер на минималната работна заплата - горницата над двукратния размер на минималната работна заплата, ако е без деца, и горницата над два пъти и половина размера на минималната работна заплата, ако е с деца, които издържа. (2) (Нова - ДВ, бр. 50 от 2008 г., в сила от 01.03.2008 г.)
Месечното трудово възнаграждение по ал. 1 се определя, след като се приспаднат дължимите върху него данъци и задължителни осигурителни вноски.
Несеквестируемият минимум е определен в размер на минималната работна заплата, която към момента 560 лева, посочи още адвокат Станимир Стоев.
Още от категорията
Параграф 22 и омбудсманът на Пловдив - или как той е всичко това, което не трябва да бъде