Масираните проверки в магазините не са нещо изненадващо, защото са анонсирани предварително и са насочени към цялата магазинна мрежа, не само към големите вериги. Това заяви пред БНТ земеделският министър Георги Тахов.

"Тръгнали сме да установяваме както нелоялни, така и лоялни практики. В момента, в който имаме крайни резултати, ще ги обявим публично", коментира Тахов.

По думите му земеделското министерство не трябва да бъде въвличано като арбитър в потребителските отношения.

"След призива на премиера за създаване на закон за агрохранителната верига и след издаване на моя заповед, включихме служители от МЗХ, Министерството на икономиката, експерти от КЗП и КЗК, защото смятаме, че това са регулаторните органи, които трябва да обследват всички нелоялни практики и некоректни действия".

Най-слабото звено във веригата към днешна дата са земеделските производители - а те са първото звено, посочи министърът.

"Основната част от добавената стойност по веригата на доставки отива при търговците и много малка част остава за земеделците. Те са най-ощетеното звено и са с най-слаби преговорни позиции. С този закон ние искаме да регулираме именно това. Искаме да създадем такава законова база, която да ги постави в една по-силна позиция в преговорните отношения".

Според Тахов кооперарирането на земеделските производители би ги поставило в по-изгодна позиция да отстояват правата си, но това е свързано с отделен закон.

"Ние в момента сме на прага на създаване на монополи. Ако не предприемем адекватни законови мерки за защита на производителя, което неминуемо ще доведе и до защита на нас, потребителите, има опасност да изпаднем в монополни картелни взаимоотношения".

Георги Тахов обясни, че чрез бюджета земеделското министерство е предвидило пари за възстановяване на напоителните системи.

"Към бюджета сме поискали средства в размер на милиард и половина лева за четири бюджетни години. Ако получим тези средства, ще увеличим поливните площи в страната с над два милиона и половина декара".