Братската могила е един от символите на Пловдив. Мемориалният комплекс, посветен на падналите за Освобождението на България от османско иго, войните в началото на ХХ век, както и историята на социалните борби на комунистите, все още разделя пловдивчани и прави съдбата му неясна.
Докато в обществеността все още има спор дали това е антифашистки паметник или преклонение към „левите терористи”, Братската могила става арена на световни изпълнители и актьори. През последните месеци се снимаха двете хитови продукции „Хелбой” и „Дуум, а нашумялата датска певица MØ също засне видеото към хита си „Nights With You” на могилата.
Докато шоубизнесът оценява уникалността на съоръжението, Пловдив го е оставил в забрава. От 1990 година могилата се поддържа от Историческия музей, но единственото, което могат да сторят оттам е текущи и неотложни ремонти. Според директора на музея д-р Стефан Шивачев е нужен мащабен проект и конкурс, както и сериозно обществено обсъждане каква да е съдбата на могилата.
Досега е имало само една идея за реновация на могилата. В идейната й платформа е било заложено тя да се покрие с поликарбонатни плоскости, които да я предпазят от външните атмосферни влияния, като по този начин и тя да може се ползва при лошо време. По думите на Шивачев подобни проекти вече са били реализирани в Европа и то с доста голям успях. Проектът обаче също е сложен в чекмеджетата и така не стига до неговото изпълнение.
Кметът Иван Тотев бе заявил преди време, че Братската могила със сигурност ще излезе на дневен ред пред градските власти, които ще търсят варианти да я върнат към живот. Кога обаче ще се случи това продължава да бъде неясно.
Какво представлява Братската могила?
Силуетът на монумента наподобява тракийска могила, а погледнат отгоре, напомня стилизиран венец. Във вътрешното пространство на монумента са разположени 19 скулптурни композиции с обща дължина над 90 метра. Те пресъздават сцени от Априлското въстание, Руско-турската освободителна война, Съединението на България, Септемврийското въстание, партизанската борба и посрещането на Съветската армия в България.
Сред изработените от камък и бронз фигури се открояват образите на Васил Левски и Райна княгиня, а в центъра на композицията е разположена фигура на Септемвриеца. Автор на скулптурната композиция е проф. Любомир Далчев, който емигрира в САЩ през 1979 година.
Монументът е открит на 3 септември 1974 година, а до края на 1989 г. пред Братската могила ежегодно се провеждат поклонения по случай Деня на Ботев и 9 септември, а поднасянето на цветя пред фигурата на Септемвриеца става традиционен ритуал за младоженците.
След 1989 г.Братската могила е запусната и разграбена. Изчезват част от бронзовите елементи на скулптурите, плочите с имената на антифашистите и нощното осветление. „Вечният огън” угасва завинаги, а стените на монумента са покрити с графити. Днес вратите на рушащия се мемориал са заключени.