Забрана за шофиране се налага на диабетиците, които не контролират състоянието си и не посещават редовно лекар. Няма да бъдат издавани и подновявани шофьорски книжки и на хората със сърдечно-съдови заболявания, които също не полагат грижа за здравето си и не провеждат редовни медицински прегледи.

Предложенията са залегнали в промени на Наредбата за изискванията за физическа годност на водачите на моторни превозни средства, които се очаква да влязат в сила от началото на следващата година. В тях се предвижда още да се прави индивидуална преценка дали да се позволява шофирането на всички с инсулт или много високо кръвно налягане, пише dariknews.bg

Очакваният резултат от прилагането на наредбата е свързан с намаляване на пътнотранспортните произшествия с и намаляване на броя на загиналите и инвалидизирани хора, в резултат на катастрофи. Това посочват от здравното министерство в мотивите си за промени на наредбата и уточняват, че го правят по силата на европейска директива.

Новата наредба е разписана от здравния министър Кирил Ананиев и в нея се предлага да се забрани шофирането на диабетици и хора със сърдечно-съдови заболявания, които не посещават редовно лекар. Диабетно болните ще могат да управляват моторно превозно средство само ако медицинските прегледи гарантират посредством удостоверение от ендокринолог, че състоянието им позволява шофиране. Няма да се издават и подновяват шофьорски книжки на диабетици, които получават хипогликемии, изразяващи се в сериозно понижение на кръвната захар. Категорично се забранява шофирането и на хората, които използват сърдечно-подпомагащо устройство.

Индивидуално ще се преценява дали да се издаде свидетелство за управление на моторно превозно средство на пациенти с инсулт, много високо кръвно налягане, болести и операции на сърдечната клапа и нарушения в сърдечния ритъм.

Предложенията са публикувани за обществено обсъждане на страницата на Министерството на здравеопазването. Предвижда се те да влязат в сила от 1 януари 2018 година.