Хлябът е поскъпнал с над 43% от 2021-а година досега, като цената му продължава да расте и с ДДС, и без този данък – това сочи анализ на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ. Експертите подчертават, че близо половината от поскъпването на хляба за този период се е случило след въвеждането на нулевата ставка на ДДС за него. Освобождаването на хляба и брашното от този данък стана през юли 2022-ра, припомнят от синдиката.

Анализът на синдикалните експерти показва, че от началото на 2021-а година досега кумулативният ръст на инфлацията, измерен чрез индекса на потребителските цени, е точно 29,9 на сто. От КНСБ обаче допълват, че това е осреднен индикатор, който не може да представи реалното ниво на личната инфлация на всеки потребител.

Заради това се налага да се гледа инфлацията на отделни стоки от малката потребителска кошница, които ежедневно присъстват на трапезата, тъй като тяхното ценово изменение дава по-точна представа за изгубената реална покупателна способност у мнозинството от хората. Така например кумулативната инфлация само на хляба и зърнените храни за същия период е 43,3% и разликата от 13,4 процентни пункта спрямо общата кумулативна инфлация за периода е значителна за такава чувствителна стока като хляба.

Експресни проучвания на синдиката показаха, че след въвеждането на нулевата ставка на ДДС хлябът краткосрочно е поевтинял с между 1% и 11%, но дългосрочно цената му расте, пише БНТ.

От КНСБ допълват, че никога не са настоявали за вдигане на ставката на ДДС за която и да е стока, а дори предлагат намаление на общата ставка от 20% на 15 на сто. Синдикалистите уточняват, че принципната им позиция винаги е била, че ДДС ставките трябва да се възстановят там, където бяха преди пандемията, тъй като това бяха краткосрочни мерки в резултат на ситуация, която вече не съществува.