Резултатите от вашите открития означават много голяма доза самочувствие, че сме българи, за богатата история, с която да се гордеем, и за принадлежността ни към един велик народ. Това каза вицепрезидентът Илияна Йотова при откриването на изложбата „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2024“ в Националния исторически музей в София.  

Ключовата дума днес е “благодаря", посочи вицепрезидентът. "Благодаря за всичко това, което правите, не само през изминалия сезон, а всичко, което включва вашата професия", добави тя. Тази изложба не просто разказва какво се е случило през хилядолетията на тази земя, но създава самочувствие не само на българите, а и на европейците изобщо, посочи Йотова. По думите ѝ тази професия е една много силна противоотрова за тези, които се опитват да мачкат българщината, да обясняват как сме последни във всяко едно отношение и класация. На тях им препоръчвам да дойдат тук, да погледнат и помислят, призова вицепрезидентът, цитирана от БТА.

Тя изрази радост, че съюзниците в тази мисия стават все повече. Вицепрезидентът благодари на Министерството на туризма и Министерството на културата, "защото това богатство трябва да бъде достояние и на българските граждани, но и достояние до целия свят". Йотова изрази надежда, че в новото правителство са намерили място хора, които са грамотни, които имат мисъл за това какво трябва да правят и са просветлени. "Надявам се, че след няколко месеца, когато стане дума за бюджет, да не стане пак така, че образование, култура и туризъм ще са накрая на тази листа. Нека археологията да не е само за запълване на дупки, а да бъде богатството, което всички ние чакаме и искаме", посочи Йотова. 

Най-важното, което искам аз да ви кажа – не сте сами в това, което правите, защото зад тези табла и експонати стои изключителен професионализъм и отдаденост, но преди всичко стои любов към историята и професията, въпреки трудностите през, които преминава гилдията. Това каза министърът на туризма Мирослав Боршош при откриването на изложбата. Той посочи, че в негово лице могат да намерят човек, който ще настоява за бюджет на цялата общност, заради смисъла, идеята и важността на това, което правят. Всяко една откритие променя България, посочи Боршош. Той каза, че ще направи всичко възможно археолозите да получат финансирането, което заслужават.

Всяка година имаме удоволствието да се докоснем до изцяло нова изложба, плод на задълбочена и научно популяризаторска дейност, се посочва в официално обръщение на министъра на културата Мариян Бачев, което беше прочетено по време на откриването. По думите на министъра събитие от подобен мащаб издига имиджа на страната ни на още по-високо ниво. Тази изложба допринася за увеличаването на културния туризъм, като добавя и нови икономически ползи, добавя Бачев.

Директорът на Националния исторически музей доц. д-р Бони Петрунова посочи, че въпреки закъснението, непълното финансиране и неглижирането на археологията, специалистите са успели да открият изключително много неща. Тя обясни, че през 2024 г. Националният исторически музей е провел археологически проучвания и теренни изследвания на 22 обекта. В резултат на тях са открити над 1400 движими културни ценности, които обхващат почти всички археологически периоди на българските земи — от праисторията до Средновековието.

Организаторите отбелязват, че проучванията са подкрепени финансово и логистично от Националния исторически музей, Министерството на културата, местните общини и частни дарители. В тях активно участват и научни партньори като Центъра за подводна археология, Регионалния исторически музей в София, Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките и много други градски музеи.

Изследванията обхващат широка географска площ — от поречията на реките Струма и Места, през Родопите и Сакар, до Черноморското крайбрежие и Добруджа. Проучвани са както редовно изследвани обекти, така и такива, които изискват спасителни разкопки. Обектите включват селища и надгробни могили, антични и средновековни крепости, посочиха организаторите.