При геофизични научни изследвания на ледника Кондел вчера, 2 февруари, и в близост до българската антарктическа база "Св. Климент Охридски", ядреният физик Васил Гурев пропадна в дълбока ледена пукнатина. Благодарение на стриктното спазване на правилата за безопасност при движение извън района на базата в алпийска свръзка партньорът на Гурев - полевият асистент Александър Вълчев, успя да го задържи на два метра дълбочина и да го извади на повърхността. Това съобщи проф. Христо Пимпирев - ръководител на българските антарктически експедиции, който е и председател на Българския антарктически институт.
"Произшествието завърши напълно благополучно и показа изключителната важност за спазване на правилата за безопасност и професионалната работа на екипите. Нерядко такива инциденти при други експедиции са завършвали с тежки последствия. Геофизичните изследвания на ледника Кондел продължават без прекъсване", информира проф. Христо Пимпирев.
От българската антарктическа база "Св. Климент Охридски" на о. Ливингстън, съобщиха че ядреният физик Васил Гурев е в добро здравословно състояние и няма никакви наранявания вследствие на инцидента, предава специалният кореспондент на БТА Милена Островска.
"Той е пропаднал само на два метра, а пукнатината е била доста дълбока, ако не е бил осигурен с въже и да има партньор с него, който да го осигурява, инцидентът можеше да завърши много фатално. Партньорът му е планински спасител, той е там в Антарктида, за да осигурява учените именно при движението им на такива терени, така че се е справил блестящо без да има опита в самата Антарктида, а от друга страна Васил Гурев има зад гърба си поне 15 експедиции и това може би е първото му пропадане, въпреки че 15 сезона само по ледници ходи", обясни проф. Христо Пимпирев, ръководител на българските антарктически експедиции, председател на Българския антарктически институт.
Научноизследователският кораб "Св. св. Кирил и Методий" (НИК 421) отплава от Варна за своята трета експедиция до Антарктида на 7 ноември 2024 година и след почти двумесечно плаване достигна до остров Ливингстън на 28 декември. Българската антарктическа база "Свети Климент Охридски" бе открита за новия полярен сезон на 23 ноември 2024 година.