Отдавна знаем, че нощното хранене има негативни ефекти върху тялото – от напълняване до увеличаване на риска за диабет тип 2, пише novinar.bg. Сега обаче американски учени представиха откритие, от което става ясно, че яденето късно вечер се отразява лошо и на паметта. Според проучване, направено от Университета на Калифорния, нездравословният навик нарушава способността ни да попием нова информация и да складираме спомени.
„Ние вярваме, че похапването късно вечер може да наруши научните възможности чрез влияние върху частите на мозъка, които отговарят за ученето и паметта“, поясни авторът на изследването д-р Доун Ло.
За изследването експертите са анализирали поведението и познавателните способности на мишки, които са били държани при строг график на хранене. Изследването показва, че молекули, отговорни за формирането на паметта са били изменени при мишките, които са се хранили по времето, когато е трябвало да спят.
Така учените стигнали до извода, че чрез консумиране на храна в „неправилното“ време от деня предизвиква несъответствия между различния биологичен ритъм на мозъка и тялото.
TNS.bg