Мнозинството в Съдийската колегия подкрепи предложението на депутати за въвеждане на съдебна ваканция от 15 ноември до края на годината. Решението беше взето с 8 на 3 гласа.
Във Висшия съдебен съвет е постъпило писмо от представител на администрацията на Народното събрание, към което е приложено предложение на депутата от ГЕРБ Красимир Ципов за промяна на закона за мерките след извънредното положение, с която да се въведе съдебна ваканция от 15 ноември до 31 декември. В писмото се казва, че се изпраща за предварително съгласуване с ВСС преди да бъде решено дали ще бъде официално внесено, или не.
От дебатите в Съдийската колегия стана ясно, че кадровиците са разделени в позициите си по въпроса. Мненията бяха изразени след предоставяне на справка за броя на заразени с COVID-19 административни съдии и служители, данни от окръжния съд в Шумен, в чиито район е съдът във Велики Преслав, където се оказва, че целият състав е или заразен, или под карантина. Докладвано беше писмо от Специализирания наказателен съд, който уведомява, че има трима съдии и 10 служители с положителен тест, което пък е довело и до поставяне под карантина на други магистрати и служители. От спецсъда обясняват, че са затруднени, защото съставът е намален, което пречи на нормалния ритъм на работа.
Има и множество писма от адвокати, които възразяват срещу обявяването на съдебна ваканция и настояват Единният портал за електронно правосъдие да работи, за да имат отдалечен достъп до делата. Остри възражения изразиха от Обединението на свободните адвокати, а с декларации излязоха колегиите в Стара Загора и Смолян, пише lex.bg.
Председателят на Върховния административен съд Георги Чолаков подкрепи идеята за съдебна ваканция.
„Искам категорично да заявя, че обявяването на съдебна ваканция не е затваряне на съдилища. През последните три дни се наслушах на каквито и да е изказвания, че това е затваряне на съдилища. Не, не е. Не знам защо никога не е имало проблем, когато съдебната ваканция е била от 15 юли. В момента това е проблем. Тази година не сме имали съдебна ваканция. И както преди малко се установи във Варна, всички дела, по които има забавяне са изписани.
Ситуацията е повече от тежка. Сградите ни не са подготвени за разглеждане дела при тези мерки. Нито Наказателното отделение на СРС е подготвено, където няма прозорци, които да се отварят, нито Специализираният наказателен съд, нито Съдебната палата в София. Не говоря за районния съд във Варна, където положението е драматично.
Както във всяка една ваканция, ще се гледат всички дела, които законодателят е разписал да се гледат, има опция и други да се гледат по заповед на ръководителя на съда“, каза Чолаков.
Той обясни, че за две седмици се е наложило 100 дела да бъдат отсрочени заради заразени с коронавирус или контактни лица.
Даниела Марчева напълно го подкрепи. Тя призова колегите си в тази тежка ситуация да се разсъждава и малко нестандартно, защото и вирусът не следва нормалната логика.
Боян Новански заяви, че не иска да става причина за застрашаване на здравето на хората в съдебната система. Затова призова да се отложат откритите съдебни заседания, а останалата дейност да продължи.
Красимир Шекерджиев също подкрепи идеята като категорично заяви, че не е вярно твърдението, че съдът не работи по време на ваканцията. Той заяви, че заразата трябва да се ограничи. „Имаме мерки, които не работят. Почина вече съдия. През пролетта, докато съдилищата бяха затворени, бяха решени десетки хиляди дела. Общувам с много хора. Те или чакат резултати от теста, или отиват да си направят такъв. Във всеки един съд има болен или контактен, или опасност някой да се зарази. Не можем да кажем, че няма проблем. Реално става дума за четири седмици, защото след 20 декември дела не се гледат. Ще подкрепя да има съдебна ваканция, това ще запази живота и здравето на колегите“, каза Шекерджиев.
Драгомир Кояджиков и Боряна Димитрова също казаха, че ще подкрепят предложението. Това е една идея, която ще внесе повече спокойствие, но няма да спре работата на съдилищата, каза Димитрова.
Боян Магдалинчев изрази резерви към идеята. По думите му трябва да се променят правилата за работа в условията на пандемия, като се даде възможност на председателите на съдилища, съобразно обстановката и с оглед броя на заразените и поставените под карантина, да могат да вземат решения за изцяло или частично отсрочване на дела. Магдалинчев добави, че трябва да се мисли и за държавните съдебни изпълнителни, и за съдиите по вписванията, които не могат да „затворят“.
И посочи, че в някои съдилища няма нито един заразен и заради това не е редно такива съдилища да се затварят.
По думите му трябва да се вземат гъвкави мерки – хем системата да работи, хем да се гарантира живота и здравето на гражданите.
Георги Чолаков го коригира, че по време на съдебна ваканция ДСИ и съдиите по вписванията работят.
Шефът на ВКС Лозан Панов също се обяви против съдебната ваканция. Той каза, че няма яснота какво ще се случи след 1 януари. По думите му са необходими нови мерки, които да приеме ВСС.
Според Атанаска Дишева също е нецелесъобразно да има ваканция. Тя заяви, че може да се ограничи разглеждането на дела според ситуацията в конкретния район. Даде и някои идеи – на входа на съдебните сгради да се мери температурата не само на страните и посетителите, а и на съдиите и служителите. Видеоконференцията да бъде по-силно застъпена при провеждането на съдебни заседания, да се разредят и периодите на откритите съдебни заседания.
Дишева добави, че законодателната и изпълнителната власти работят пълноценно, като там се създават мерки срещу разпространението. „Там работата не спира, а от нас се иска да се съгласим да не се гледат дела в открити съдебни заседания. Това е лишаване от право на реална защита“, каза Дишева.
„В сградата на Министерския съвет в момента е забранен достъпът на външни лица, така е и по министерствата и агенциите. Там не влизат толкова хора колкото в съдебните сгради. Много по-различно е от сградите на изпълнителната власт. В Народното събрание също достъпът не е така свободен, както в съдебните палати“, отговори ѝ Севдалин Мавров.
Той също подкрепи идеята за съдебна ваканция, но попита какво прави СК на ВСС до 15 ноември. „Чуваме, че броят на заразените и карантинираните се увеличава. Спешно трябва да променим правилата. Единственото, от което се разграничавам, е всичко да се прехвърли на административните ръководители. Да, те имат правомощия, но нека и ние да поемем някаква отговорност. Първо, това е промяна на правилата, а второ – да им окажем подкрепа“, каза Мавров.
Цветинка Пашкунова акцентира върху динамичната ситуация в цялата страна. И отбеляза тежкото положение не само с всекидневния брой на новозаразените, но и в болниците, с недостига на лекари и др. Тя допълни, че в момента правораздавателната дейност също е затруднена. Дела се отлагат не само заради болни магистрати, но и заради страни, свидетели и вещи лица с положителен тест за коронавирус.
Затова тя подкрепи идеята за съдебна ваканция, като отбеляза, че е възможно решение за изход от ситуацията в момента. „Дела ще продължат да се разглеждат, като искам да акцентирам върху т. 8 от чл. 329 в Закона за съдебната власт, който дава възможност на административните ръководители да определят и други дела, които ще се гледат по време на съдебната ваканция. Вярвам, че председателите на съдилища са трезво мислещи и отговорни хора. Предложението на народните представители е пропорционално оправдано и разумно. Трябва да пазим здравето на нашите колеги, служители и на гражданите“, каза Пашкунова.
Тя отбеляза, че няма как някой да е сигурен, че през този период ще бъде овладяна епидемичната обстановка. Затова предложи и да се променят правилата за работа на съдилищата при пандемия съобразно ситуацията.
„Независимо че имаме конкретно предписани правила за достъп до сгради, до зали, за провеждане на съдебни заседания и сме предвидили възможност за видеоконференция и всякакви други онлайн форми за провеждане на заседания – дори за отсрочване на дела след съгласуване със съдията-докладчик, когато е невъзможно да се спазват мерките, не във всички сгради е възможно да се спазват мерките. Ситуацията е различна в малките и големите съдилища и обстановката е различна в различните региони. Трябва да продължи работата по график, да се избягва физическо присъствие, освен за дежурните съдии“, напомни Пашкунова.
По думите ѝ правилата трябва да бъдат актуализирани в следната насока: „Освен да предоставим оперативна самостоятелност за преценка на председателите на съдилища, да обвържем правомощията им с обективни данни за брой заболели в регион и в съответния съд, може да е като процентно съотношение спрямо броя работещи служители. Докато актуализираме правилата и видим дали промяната в закона ще бъде факт, няма пречка за временно ограничаване на достъпа до съд“.
Кадровиците се разбраха да променят правилата следващия вторник, като до понеделник ще може да се правят предложения.
Още от категорията
Заедно за 12-годишната Дария! Нужни са спешни средства за лечение на рядко заболяване