За първи път в България, служители на МВР преминаха специализирано обучение, свързано с престъпления срещу животните. Макар, че обществото ни е изключително чувствително по темата, случаите на насилие срещу животните не намаляват. Курсът се е провел в Пловдив, а участие в него са взели служители от областните дирекции на МВР в Южна България и разследващи от Главна дирекция на полицията.
От 2011 година подобни деяния са криминализирани. От тогава до 2018 година се наблюдава рязко увеличение на регистрираните случаи на подобна жестокост, като голяма част от престъпленията са без причина.
„От 2011 година МВР има ангажимент да разследва тези случаи като всяко друго престъпление. В обучението взеха участие 40 служители от 16 структури на МВР. Бяха дискутирани основно теми свързани с повишение на ефективността при разкриване на престъпленията, както и подобрение на взаимодействието с БАБХ и неправителствените организации. Представени бяха примери, като един от тях е случая от Пловдив, свързан с кучешки боеве”, разказа в Пловдив инспектор Камен Николов от отдела „Зоополиция” към ГД Национална полиция в МВР .
От ОД МВР – Пловдив участие в обучението са взели двама служители. Към момента звено „Зоополиция” има единствено в столицата в ГД”Национална полиция”, като такива отдели и към другите областни дирекции не се предвиждат. Приоритет е да се създаде телефон за сигнали за проявена жестокост към животни.
„Поставен бе въпроса за създаване на специализиран телефон. Идеята е да се разтовари дейността на спешния телефон 112. Сигналите към момента се предават към момента към спешния телефон”, каза още инспектор Николов, който добави, че все по-малко престъпления свързани със животните остават скрити за полицията.
„Увеличава се броя на подадените сигнали за жестокост. За съжаление обаче, много хора смятат, че чрез публикация в социалните мрежи е сигнал. Няма как да се започне разследване само с една снимка на животно без информация за свидетели, извършител и местопрестъпление. Гражданите трябва да знаят, че трябва да се подава сигнала до МВР. Работим със специалисти, ползваме и чуждестранен опит”, разказа представителят на звеното. Той добави, че обученията ще продължат, като при следващото такова ще бъде поканен експерт от Великобритания. Той е бивш полицай и се занимава конкретно с незаконни кучешки боеве.
От МВР споделиха, че не са малко случаите на отровени животни. Разкриваемостта обаче е трудна, поради спецификата на самите престъпления.
Едно от последните престъпления свързани със жестокост към животно в Пловдив е случаят с изхвърлено малко котенце от 6-я етаж на жилищна сграда.
Припомняме, че по време на семеен скандал, пловдивчанин уби жестоко домашния си любимец, изхвърляйки го през прозореца.
Патрул на Четвърто районно управление се отзовал на сигнала около 22:30 часа в неделя. Съседи били алармирали за нарушаване на нощната тишина в квартал "Каменица".
34-годишният Златко и жена му започнали кавга в дома им на улица „Кричим” в центъра на града. Словесната свада била ожесточена, като прирастнала във физическа такава. Близо час виковете на двойката са се чували в квартала.
Още от категорията