Повече са младите учители у нас отколкото преди 10 години. На този фон обаче - родната образователна система е изправена пред очаквана „вълна” от пенсионирани педагози. Това са част от изводите на глобално проучване на организацията за икономическо сътрудничество и развитие, което беше представено днес.

България бележи ръст в учителските заплати, но спрямо другите държави, възнагражденията остават ниски. Родните педагози преподават по-малко време в сравнение с колегите си от останалите страни, с изключение на учителите в предучилищните групи.

„България бележи успех на няколко фронта. Например, делът на младите, които не са успели да завършат средно образование, е намалял през последните години. В същото време виждаме редица предизвикателства, очакваме да видим вълна от пенсионирани учители, делът на учителите над 50 г. е висок в България. Но добрата новина е, че процентът на младите учители – под 30-сет, се покачва”, заяви Виктория Кис, „Образование и умения”, ОИСР за Нова тв. 

„Заплатите на учителите вече не са най-ниски. Страни като Полша, Латвия са след нас. България има едно от най-големите нараствания през последните 10 години на процента на младите учители. Ако преди 10 години е бил под  5 на сто, сега е 8 или 10”, заяви Галин Цоков, служебен министър на образованието.