Пловдивчани се запознаха отблизо с въоръжението, екипировката и "тънкостите" в призванието да бъдеш парашутист. Ученици от гимназиите под тепетата буквално превзеха поделението на 68-а бригада "Специални сили", чиито врати бяха отворени по повод утрешния празник.
Школници от СУ "Патриарх Евтимий" , ОМГ "Акад. Кирил Попов" и ОУ "Св. Св. Кирил и Методий" бяха сред първите, които разгледаха въоръжението и екипировката на служещите в пловдивската бригада.
Пред любопитните погледи командосите представиха оръжията, с които са участвали в мисии в Ирак и Афганистан. Погледите събраха пистолетът "Макаров" и автоматите "Калашников". Децата имаха възможност да разгледат отблизо екипировката и да се снимат с оръжията. В беседата си командосите наблегнаха и на екипировката, необходима за скоковете с парашут, както и на подготовката, през която преминават.
Гражданите с интерес разгледаха полигона и параклиса, в който днес ще бъде отслужен молебен в памет на загиналите парашутисти.
"В нашето поделение има доста подобрения в материалната база," сподели пред наш репортер един от командосите. Към момента скоковете се извършват от самолети "Херкулес" и "Спартан". Гражданите имаха възможност да се запознаят от близо с всеки един елемент от екипировката, необходима за скокове - от алпийското въже, което може да спаси живота при скок, до самите парашути.
Програмата продължава през целия ден. В 16 часа започва тържествен марш с посрещане на бойното знаме, молебен за здраве, отслужен от свещеници от Пловдивската митрополия. Венци и цветя ще бъдат положени на паметника на загиналите парашутисти до църквата "Свети Йоан Рилски".
Тържественото събрание в Конгресния център на Международен панаир Пловдив е в 17 часа, като за него се очаква да пристигне вицепремиерът Валери Симеонов. Официалната церемония ще започне с приветствени слова и ще продължи с награждаване на военнослужещи, граждани и журналисти.
Честванията са по повод утрешния Ден на парашутиста. На 18 октомври 1944 година Парашутната дружина, чийто наследник е 68-ма бригада, за пръв път участва в реални бойни действия. "Бойното кръщене" на дружината е всъщност героичния подвиг, при който тя отваря пътя на Българската армия в битката при Стражин.
За проявения героизъм и саможертва целият личен състав е повишен в звание, а телата на всички загинали са пренесени и погребани в „Алеята на парашутиста“.
Снимки: Деница Лещева
Още от категорията
Погребват загиналия от лавина сноубордист в родния му град