Вследствие на различни проверки и събития, които се случиха в последното тримесечие, министерство на земеделието е взело решение да бъдат освободени малко над 20 ръководители в различни горски стопанства. Това заяви министър Десислава Танева в ефира на Bloomberg.
„Това със сигурност не е първата смяна на ръководни кадри в различните стопанства. Такава имаше и в началото на годината и в средата й. Не водя статистика, но важното е процесът за търсене на добрите кадри, на кадрите с почтен морал, които работят в обществен интерес, да е постоянен. Да се обучават и да им се възлага управлението”, заяви министър Танева.
По думите й, през цялата 2015 година наказаните служители, включително освободените от системата са над 300 души. „Това не е хвалба, но е част от една много трудна битка за това как да се управлява системата в обществен интерес и ние сме непоколебими като политическа воля за това. Всеки трябва да знае, че има отговорността, търси му се резултат, но в момента, в който наистина има съответни доказателства за работа в частни интереси и частни ползи, той няма как в този мандат да управлява този сектор”, посочи министър Танева.
„В интерес на истината независимо от съпътстващите ни различни проблеми през годината, ние изпращаме 2015 година с изключителни показатели за системата. Няма нито един стопански показател, който е по-лош от предходната или по-предходната година ”, отбеляза още тя.
Геополитическите спорове и решения се отразяват изключително тежко на земеделския сектор. Това каза министърът на земеделието Десислава Танева по повод геополитическата ситуация и отражението й върху земеделския бранш у нас в ефира на Bloomberg.
Тя припомни, че през август 2014 година беше наложено ембарго от Русия върху хранителни стоки от ЕС.
„Това доведе до един изключително силен натиск върху цените на хранителните продукти. От началото на руското ембарго до края на миналата година за някои от стоките в последните два-три месеца има различни колебания, но все още няма данни, при които да установим устойчив обратен тренд на покачване на цените. Ние правим анализи и загубите на земеделския бранш, включително преработвателния, в различните сектори стигат общо 300 милиона лева от август 2014 година”, посочи министърът на земеделието.
Тя припомни, също, че от общия пакет за подкрепа на млечния сектор във връзка с кризата с руското ембарго, който разпредели ЕК, България получи относителен дял, по-висок, отколкото е нашия относителен дял на производство на мляко в ЕС. „Бяхме доволни, въпреки че като сума бяха 6 милиона евро и на пръв поглед няма повод за еуфория, но защитихме много добре нашия интерес”, отбеляза министър Танева.
„Имаме вече и допълнителни политически решения за ембарго на друга съседка – една голяма страна с голямо производство на плодове и зеленчуци. Това също вероятно ще окаже определени въздействия върху нашия пазар отново като натиск върху цените”, коментира тя, визирайки наложено ембарго от страна на Русия за турски стоки.
По думите й, трудно би могло да се прогнозира какви точно ще са загубите за нашата страна. „Това е много подвеждащо, тъй като политическата обстановка е много динамична. „Всякакви политически решения в една или друга посока влияят върху пазара на стоки, които са предмет на тези решения. За нас е много важно такива решения да не касаят хранителните продукти, защото това е в ущърб на всички – и на производителите и на потребителите”, заяви министър Танева.
„Производителите трябва да имат възможност за много пазари, които при такива кризи биха дали определена свобода и възможност за решения, които биха намалили ефекта от подобни политически решения”, допълни тя.
„Потребителите пък се лишават от храни, с които са свикнали и при тях тенденцията с цените е обратна”, отбеляза също тя.
„Живеем в този свят, в това време в момента, надяваме се на мир и стабилност, както и да няма решения, които да застрашават интересите на потребителите. Трябва да бъдем много гъвкави и мобилни и да търсим възможно най-добрите решения. Ресурсите на нашата страна както и на всяка друга безспорно са ограничени в никакъв случай парите като абсолютна ценност и размер не са панацея и не могат да предотвратят ефекта от едни такива решения, по –скоро трябва да мислим как с ресурсите,които разполагаме да намерим съответните решения, за да облекчим ефекта за земеделския бранш”, коментира още министър Танева.
TNS.bg
Още от категорията
Главчев: Споразумението с Украйна не буди притеснения, освен в един аспект – десетгодишния срок