Проверка на Сметната палата установи нарушения при провеждането на обществени поръчки и назначаването на служители без конкурс в Държавното предприятие "Радиоактивни отпадъци" (ДП РАО). Освен това над десет години се е забавило изграждането на хранилището за съхранение на радиоактивни отпадъци.

"Съоръжението, чийто строеж е възложен с решение на Министерски съвет от 2005 г. на Държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци“ (ДПРАО), трябваше да бъде завършено през 2015 г. Впоследствие срокът за въвеждане в експлоатация на първия етап е удължен до края на 2021 г., но и този срок не е спазен, показва одитът на ДПРАО за периода от 01.01.2022 г. до 31.12.2023 г.", пише в доклада на Сметната палата.

Заради нарушения при провеждане на обществени поръчки, одитните констатации са изпратени за допълнителни проверки в Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) и в Агенцията по обществени поръчки (АОП).

Най-честите нарушения открити при обществените поръчки са свързани с неспазване на срокове, непълна документация, неспазване на изискването за участие на специализирани предприятия или кооперации на хора с увреждания и др.

"Одиторският екип е установил, че в няколко случая при провеждане на поръчки липсва увереност за конфликт на интереси, тъй като членовете на комисията по провеждане на процедурата подписват декларации още преди да е ясно кои ще са кандидатите", пише в доклада на Сметната палата.

От одитната институция също така са открили, че 97% от новите служители в предприятието са назначени без конкурс. Като причина за това от ДП РАО посочват, че в предходните обявени конкурси не са се явили кандидати. През 2022 г. няма назначени кандидати, въпреки че през годината са обявени 6 процедури. През 2023 г. са проведени 8 процедури, в резултат на които са назначени шестима служители.

Одитът обаче е установил, че четирима от назначените служители не покриват изискванията за образователно-квалификационна степен в длъжностните характеристики, а шестима са без съответния професионален опит за длъжността. 16 от кандидатите при назначаването са предоставили свидетелства с изтекъл срок. В досиетата не са налични удостоверения за медицински преглед при първоначално постъпване на работа на девет кандидати. В разрез с правилата са назначени и ръководни кадри.

Сред нарушенията констатирани от Сметната палата е и пренасочването на целеви средства за други неща.

"Това е в несъответствие със Закона за държавния бюджет за 2023 г. и представлява нарушение на бюджетната дисциплина", обясняват от ведомството.

Изпратени са две препоръки до министъра на енергетиката и шест до изпълнителния директор на ДП РАО, които трябва да бъдат изпълнени до седем месеца от връчването на доклада.