Дело във Върховния административен съд срещу несправедливо поставена оценка на държавен зрелостен изпит. Ученичката е получила слаб 2 вместо среден 3 и разпоредба ѝ пречи да оспори резултата си.
Миналата година Карина Лазарова се явява на държавни зрелостни изпити. След като се запознава с работата си, разбира, че на втората си матура по биология и здравно образование е получила 28 точки вместо 32.
"Четири въпроса са ѝ отбелязани като верни отговори, но в крайната оценка те не са добавени като такива, съответно оценката от среден 3 пада на слаб 2", обясни адвокатът на Карина Менко Менков.
Оказва се, че определени разпоредби не позволяват оспорване на оценката и нарушават правата на зрелостниците.
"Оспорваме разпоредбата за окончателността на оценките от ДЗИ, защото считаме, че това е една доста несправедлива разпоредба, която не дава възможност да бъдат санирани пропуските в оценяването на зрелостника. Считаме, че това противоречи не само на правната логика, но и като цяло общите морални принципи на съвременното общество за несправедливост, за прозрачност на образователния процес и за провеждането на ДЗИ", каза още Менков.
Със случая са запознати и от училището на Карина
След нейния сигнал са потърсили съответните институции.
"На 11.06.2024 година Карина Лазарова подаде заявление за преразглеждане на писмената ѝ работа от II ДЗИ по биология и здравно образование. Заявлението беше препратено до Центъра за оценяване в предучилищното и училищното образование още същия ден. След по-малко от 3 дни получихме отговор от Центъра и го изпратихме на Карина. Съгласно отговора при извършената повторна проверка не е констатирана техническа грешка и оценката ѝ остава непроменена. Разбираемо е, че всеки от нас иска най-доброто за себе си, но също така е разбираемо и редно да се доверяваме на експертите и на институциите", отбеляза директорът на 105 СУ Антоан Лазаров.
Позицията на Министерството на образованието
Центърът за оценяване в предучилищното и училищното образование (ЦОПУО) е извършил проверка на сканираната работа на ученичката на 14.06.2024 г., като не е установена грешка при оценяването и отразяването на поставените точки. След получаване на сигнал в МОН е разпоредена повторна проверка от Центъра, която отново не установява грешка. По отношение на текстовете в Наредбата, във връзка с течащото дело, Министерството на образованието и науката ще коментира след влизане в сила на решението на съда.
Съдебното заседание по делото на зрелостничката ще се състои на 28 януари във Върховния административен съд. А Карина остава изпълнена с надежда.
"Тя със сигурност би искала да продължи своето образование, да кандидатства в университет, през това време иска да си намери работа също. Все пак от житейска гледна точка за мотивацията на един ученик е важно той да не се среща по този начин с несправедливостта в живота", каза още адвокатът на Карина.