Съединените щати може да се окажат принудени да удължат срока на ограничителните мерки, като домашната изолация и затварянето на училища. Възможно е да се наложи мерките да бъдат въвеждани отново, за определени периоди от време, поне до 2022-а година. Това съобщиха учени от Харвард в четвъртък. Според тях подобен сценарии е твърде вероятен в случай, че ваксина не бъде открита скоро.
Изследването, което е било публикувано в списание „Наука“, е в противоречие с всички проучвания, според които пандемията би трябвало да бъде овладяна до началото на летния сезон и на които се позовава Белият дом.
Екипът на Института за обществено здраве към Харвард е използвал всяка налична към момента информация за Covid-19 и другите коронавируси, за да начертае възможни сценарии за развитието на пандемията, предава CNN.
Може да се наложат периодични мерки за социална дистанция до 2022-а година, освен ако капацитетът на здравната система не се увеличи драстично, или не бъдат разработени ваксина или лекарство, става ясно от научния доклад. Дори при елиминиране на вируса, SARS-CoV-2 трябва да бъде наблюдаван, тъй нова вълна на заразата може да се появи пред 2024-а година.
Екипът прогнозира още, че вирусът може да се завърне бързо, веднага щом наложените ограничения бъдат премахнати.
„Ако дистанцията е предпочитаният подход за борба с него, може да се наложи тя да се спазва за няколко години. Несъмнено става въпрос за доста дълъг период от време“, каза пред журналисти д-р Марк Липсич, автор на проучването и професор по епидемиология.
Способността на хората да изграждат имунитет, след като са преболедували, също ще бъде ключов елемент. Засега не е ясно дали такъв изобщо се изгражда.
Разработването на надеждни тестове за наличие на антитела, изследването на нивата и продължителността на имунна защита след прекарано заболяване, както и капацитетът на здравните системи да провеждат масови и надеждни тестове сред населението, ще бъдат сред основните предизвикателства.
Авторите на статията изтъкват, че подобни продължителни мерки, били те въвеждани периодично, ще доведат до „крайно негативни икономически, социални и образователни последствия“. Те се надяват, че проучването ще даде възможност за проследяване на траекторията на разпространение на вируса чрез алтернативни методи и за набелязване на допълнителни мерки в борбата с него.
Макар че случаите на коронавирус в Щатите се увеличават, социалната дистанция дава видими резултати. Тя е едно от „най-мощните оръжия“ срещу COVID-19, твърди директорът на Центъра за контрол и превенция на заболяванията Робърт Редфийлд.
Всички щати са въвели рестрикции по отношение на излизанията, като такива са позволени само с цел пазаруване и работа. Наказанията за нарушителите варират – в Мейн те могат да достигнат до 6 месеца затвор и 1 000 долара глоба.
Миналия месец във Флорида бил арестуван пастор, който продължавал да провежда масови богослужения. Той е обвинен в незаконно организиране на събирания и нарушаване на спешните мерки за осигуряване на общественото здраве.
Тази седмица щатите по Източното и Западното крайбрежие обявиха, че формират регионални работни групи, които ще разработват мерки за възстановяване след карантината.