Един пакет бисквити от 150 грама, в който има високо съдържание и на сол, и на захар, и на трансмастни киселини, ще поскъпне с почти един лев след въвеждането на данък "вредни храни". За 250 мл енергийна напитка, която е наситена със захар и кофеин пък ще се плаща с около 60 стотинки повече. Промени ще има също в цените на пържените картофи по заведенията - ако са пържени в частично хидрогенирано растително масло, цената им ще скочи с около 1.12 лв.
Това показват примерните варианти на министерството на здравеопазването за това как ще се отрази след като се приложи данък "вредни храни" или според официалното му име - Данък обществено здраве. Министърът на здравеопазването Петър Москов и на спорта Красен Кралев обявиха заедно днес подробности около подготвяната новост в законодателството.
Москов подчерта отново, че нито една от основните храни като хляб, месо и млечни продукти няма да влезе в обхвата на закона и изброи кои са четирите категории, които се включват в определението вредни храни. Това сапродукти със съдържание на голямо количество сол: повече от 1 грам на 100 г - чипсове, снаксове, пържени и печени ядки, също сухи супи и бульони с повече от 0.7 г/100 г сол, или майонеза и други сосове с 1.3 г сол на 100 г. Според национално проучване у нас, българите консумират средно по 8 грама сол на ден, при препоръчителни до 5 грама. По данни на Световната здравна организация това означава 20% повече риск от високо кръвно налягане, 24% повече мозъчни инсулти и 18% повече случаи на исхемична болест в страната ни, подчерта Петър Москов.
В категорията с високо съдържание на захар се включват продуктите с повече от 40 г на 100 г като шоколад и шоколадови бонбони; други захарни изделия с 25 г/100 г захар като сладолед; натурални сокове с под 40% натурално съдържание; конфитюри.
Амбицията на Москов е законът да влезе в сила още от 2016 г. и това е съгласувано с финансовото министерство. От утре документът ще е публикуван за обществено обсъждане на сайта на МЗ. Обмисля се да се даде време на производителите да се нагодят към новия закон - към тях ще има изискване за промяна в етикетите и обозначаване на вредните съставки, а освен това ще имат възможността да намалят вредното съдържание на продуктите си и да направят продукта си по-здравословен така че да избегнат допълнителното облагане, посочи здравният министър.
С парите от Данък обществено здраве се предвиждафинансиране по три пера - 20% от средствата ще отидат за обновяването на спортни игрища и площадки в училищата; други 20% ще са за подобряване на храненето в училищата и останалите 60% ще се насочат към програми за профилактика, превенция и лечение на хронични заболявания, също и за програми за майчино и детско здраве, поясни Красен Кралев.
Моделът, който използва българското правителство е от Унгария. Там Данък обществено здраве е въведен през 2011 г. и до 2013 г. дава резултат в намаление на консумацията на вредни храни с 27% и увеличение на приходите в хазната от около 61 милиона евро на година.
TrafficNews.bg