Развитието по 436 разследвания и съдебни дела е включено в специален списък на прокуратурата. В него са добре известните дела за неразкрити поръчкови убийства от последните 15 години, процесите срещу хора от властта, разследвания за злоупотреби с еврофондове, пране на пари, организирана престъпност. Това съобщава в новия си брой в. "Сега". Има и куриозни казуси - като например това за опита за контрабандата на двойка ястребови орли, задържани през март 2010 г. във Видин.

Всички тези дела са включени с аргумента, че се следят от Европейската комисия и Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) или общественият интерес към тях е особено голям. Очаква се списъкът да бъде връчен на евроекспертите, чието посещение в София предстои в близкия месец. Те ще съберат информация за поредния доклад на Брюксел по механизма за сътрудничество и оценка, който се очаква в началото на 2015 г. Ако се съди по списъка, пише "Сега", съдебната власт няма как да се похвали с особени успехи.

От данните на прокуратурата става ясно, че срокът на разследването за атентата на летище Сарафово от лятото на 2012 г., което все още се води срещу неизвестен извършител, е удължен до 22 декември. Това обаче не означава, че се очаква делото да приключи тогава, тъй като няма пречка да му бъде дадена нова отсрочка. До края на декември е продължено и делото за злополучната акция на баретите в Лясковец това лято, при която загина един от командосите от отряда за борба с тероризма.

И друга трагедия с жертви - тази за наводнението в хасковското с. Бисер, също още не е намерила съдебната си развръзка. Според данните от прокуратурата образуваното на 6 февруари 2012 г. производство се води срещу неизвестен извършител за това, че е причинил наводнение по непредпазливост със скъсаната язовирна стена на яз. "Иваново". Няма особено развитие и по делото за взривовете край Петолъчката от 2012 г. - то е в съда, но няма присъда.

Трите дела срещу бившия вътрешен министър Цветан Цветанов също са в списъка. Там е и разследването срещу бившия земеделски министър на ГЕРБ - Мирослав Найденов. Според списъка по това производство за търговия с влияние, принуда и престъпление по служба още се работи.

До средата на януари догодина е удължен и срокът по второто дело срещу бившия шеф на комисията за конфликт на интереси Филип Златанов за престъпление по служба и безстопанственост. В списъка обаче не се забелязва разследването срещу бившия шеф на ГДБОП Станимир Флоров, което беше образувано през април 2013 г. и оттогава от прокуратурата отказват информация по хода му. Макар и списъкът да е актуален към септември, от него отсъства и сагата "КТБ", по която има 10 обвиняеми.

Присъдата от 3 години и половина на Октай Енимехмедов на две инстанции за закана за убийство на почетния лидер на ДПС Ахмед Доган и хулиганство също е в списъка. Там е и разследването за нанасяне на средна телесна повреда на Енимехмедов при задържането му след нападението над Доган в началото на 2013 г. Това дело обаче все така се води срещу неизвестен извършител.

Най-известното разследване за злоупотреба с евросредства е това за софтуера за военния съд, по което през пролетта тази година обвинения получиха осем души. Сред тях са шефовете на Военноапелативния и Апелативния съд в София Петко Петков и Веселин Пенгезов, както и Мария Дивизиева, която беше началник на кабинета на премиера Пламен Орешарски. И то е удължавано, последно до 4 октомври. 

От април 2010 г. се точи разследване за корупция срещу виновни длъжностни лица от Министерството на правосъдието, без да се споменават подробности. Според данните от списъка срокът му е удължен до декември.

TrafficNews.bg