От началото на 2017 г. започва български вариант на дуално обучение (обучение чрез работа), което е заимствано от европейски образец. Това заяви вицепремиерът и министър на образованието и науката в оставка Меглена Кунева, която участва в инициатива за насърчаване на младежката заетост в частния сектор в Европа "Алианс за младежта", цитирана от пресцентъра на МОН.
По думите на министър Кунева средства ще се отпускат по оперативната програма "Наука и образование за интелигентен растеж" за финансиране между 100 000 и 200 000 лева.
Проектът предвижда три дни в седмицата учениците да работят срещу заплащане и два дни да учат, предаде Dir.bg.
Демографският срив, остарялата материална база, трудностите при осигуряване на индивидуални работни места за производствена практика на учениците и слабият интерес у подрастващите към водещи сектори в българската икономика са основният препъникамък пред развитието на професионалното образование, е обяснила министър Кунева.
Тя е посочила, че с промяната в Закона за професионалното образование са направени две важни положителни стъпки - олекотяване на държавните зрелостни изпити и увеличаване на часовете по практика за сметка на теорията.
С оглед на съвременните реалности, професионалните училища трябва да са максимално гъвкави и адаптивни към средата, в която се конкурират с профилираните гимназии, главно езиковите, които са най-предпочитани от деца и родители.
Трябва да се търсят дългосрочни партньорства с фирмите, да кандидатстват по проекти за обновяване на материалната база, да предлагат по-привлекателни специалности и съвместими учебни планове, да се съобразяват с пазара и да рекламират по-агресивно своя продукт, е отбелязала още вицепремиерът Кунева.
Според нея трудно се променя номенклатурата на специалностите, не достигат средства за нови уреди и машини, а в малките населени места няма фирми, които да се съгласят да приемат и да осигурят работна среда за обучаващи се ученици.
В същото време учебни центрове предлагат курсове, в които отделни специалности се придобиват вместо за 3 или 4 години, за няколко месеца.
Налице е парадокс, има безработица, бизнесът се задъхва заради дефицит на кадри, а в същото време професионалните училища се опразват, за сметка на езиковите, е коментирала министър Кунева. ,
През 2017 г. ще се даде тласък на професионалното обучение, защото за последен път ще има прием и след седми, и след осми клас, а бизнесът трябва да осъзнае, че няма как да получи напълно готови кадри от училищата, а трябва да участва дейно в процесите на придобиване на професионални умения у подрастващите и да съумее да ги задържи в България, е заявила Меглена Кунева.
TrafficNews.bg
Изпрати на приятел:
Още от категорията
Петкова: Дефицитът за първото тримесечие е 3,684 млрд. лева, предстоят тежки изпитания
23.01.25 11:45
206
Правителственият самолет с българските моряци излетя от Оман
23.01.25 11:45
82
ВСС прекрати процедурата за избор на нов главен прокурор
23.01.25 11:45
228