
Мнозинството от българите (63%) отбелязва и/или празнува 8 март. Празникът се зачита в по-голяма степен от жените – близо осем от 10 от тях дават положителен отговор. Близо две трети от жените (65%) твърдят, че се чувстват по-специални в празничния ден. Това показват данните от разпространено проучване на социологическата агенция "Тренд".
Проучването е поръчка на „24 часа", посветено на нагласите спрямо Международния ден на жената. Изследването е реализирано в периода между 10 и 16 февруари 2025 г. чрез пряко полустандартизирано интервю "лице в лице" с таблет сред 1001 души на възраст 18+.
Според резултатите 43% от българите смятат, че 8 март се свежда само до празнична атмосфера. Трима от десет души (30%) са на мнение, че освен празничния дух, датата има и важно социално значение. Това мнение изразяват по-често жените. За 18% от участвалите в допитването празникът е остарял и не е важен.
Доминира мнението, че 8 март е празник на всички жени – това посочват 62% от анкетираните. За 20% това е празник на майката. Според 8% датата е социалистически празник, а 5% я свързват в най-голяма степен с борба за правата на жените.
По въпроса дали 8 март е комерсиален или некомерсиален празник, българите са почти равномерно разпределени – приблизително четири от 10 души заемат всяка от двете позиции, посочват от "Тренд".
Още от категорията

Спират за планов ремонт шести блок на АЕЦ "Козлодуй"


Пожар във вилната зона на Харманли, изпепели къща и лозя
Акценти



Откриха уран в питейната вода на Първомай и две села





Екшън в Асеновград! Мъж наръга жена заради... парче пица
