Шест нови паралелки с дуално обучение пускат през следващата учебна година в Пловдив. Четири професионални гимназии ще предлагат иновативната форма на обучение през учебната 2018/2019 година. Новите паралелки и възможностите, които предоставят те на учениците, бяха представени на пресконференция днес, на която присъстваха кметът Иван Тотев, зам.-кметът Стефан Стоянов и директорите на гимназиите.
Професионалната гимназия по механотехника „Проф. Цветан Лазаров“, Професионална гимназия по електротехника и електроника, Професионална гимназия по транспорт „Гоце Делчев“ и Професионална гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване "Христо Ботев" очакват своите бъдещи ученици от 20 до 26 юни, за да подадат документи. Предвижда се в 11 и 12 клас учениците да имат няколко дни в седмицата практика в компаниите, а в останалите – теория.
"Днешното образование се развива изключително динамично", посочи кметът, "„Тези паралелки дават сигурност за това, че децата могат да започнат да работят веднага след като завършат. Някои от тях могат да работят в компаниите и по време на своето обучение в 11 и 12 клас. Родителите трябва да знаят, че дуалното обучение в Пловдив се осъществява в тясното сътрудничество между Община Пловдив, училищата с подкрепата на бизнеса, част от компаниите са световни лидери в своята област. В момента, в който преброят до 12, както правят в момента по пловдивските заведения, ще могат да започнат работа в големите компании в региона.“
Кметът изтъкна, че през последните 20 години имиджът на професионалните училища е западнал. В последните години обаче интересът към тях отново нараства, именно заради сигурността, която предлагат.
„Единственият шанс за развитие на професионалните гимназии е дуалният тип обучение“, заяви заместник-кмет Стефан Стоянов. „Теоретичната част на образованието е недостатъчна в днешното забързано съвремие“, допълни той и посочи, че бизнесът стои зад тези паралелки, даже е инициирал някои от тях. „Идеята е интеграция на реалния бизнес, който е готов да инвестира в бъдещите си кадри“, заключи той.
Директорът на ПГМТ Анета Чилингирова сподели, че това е третият поред прием, като първите ученици вече са 10-и клас и ходят на място, за да се запознаят с обстановката в предприятията и компаниите, които са с българско и чуждестранно участие. Следващата година предстои сключване на договори с бъдещите единайсетокласници по специалността „Машини и системи с цифрово програмно управление“, зад която стоят 11 компании. Обмисля се догодина да бъдат 2 паралелки.
"Много е хубаво, че нашите деца могат да ходят в големи предприятия, но само да ги разгледат, а също и да участват в дейността им. Десетокласниците са много нетърпеливи и превъзбудени. Мисля, че над 90 процента от учениците ни са много доволни."
За втора година има обявен прием за дуална паралелка в областта на автотранспортната техника в ПГ по транспорт, като 3 фирми са заявили подкрепата си.
„Специалностите са тежки, но гарантират много сериозна реализация в автотранспортната сфера, като някои специалности са на върха на заплащането“, изясни директорът Нина Божилова.
26 ученици очакват в ПГЕЕ по специалността „електрообзавеждане на производството“, като вече има осигурена подкрепа от ЕВН, Австрийското посолства и Австрийската камара. В момента се водят преговори с Германо-българската търговско индустриална камара, за които директорът Стоянка Анастасова се надява те да са успешни.
Най-новото общинско училище - Професионална гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване "Христо Ботев" обявява 3 нови паралелки с дуално обучение – мебелно производство, тапицерство, декораторство и реставраторство на мебели и полиграфия, като последната е единствена дуална в България. Това е и първата паралелка в Пловдив, при която инициативата е дошла от местни бизнес компании в печатарството, като техният брой до момента е 9. Общо 320 000 лева бяха осигурени за ремонт на сградата от общинския бюджет.
„Индустриалната зона много се развива, затова Общината работи активно по професионалната реализация на децата. Голяма част от компаниите партнират по създаването на такива паралелки и осигурява работа, което не спира развитието и завършването на висше образование. Знанието и уменията са точно като тези, които са в чужбина, тъй като машините и съоръженията са едни и същи в цяла Европа и перспективите са много добри“, уточни още кметът Иван Тотев.
По 3000 лева целева подкрепа за кампанията по набиране на ученици на всяка паралелка осигурява общината. Вече все повече компании са готови да инвестират време и собствени служители, за да гарантират добра подготовка на квалифицирани бъдещи служители.
Бизнес обединения тези програми. Няма ефективно обзразование в свеа, в което да не участва реалният бизнес. И е същността на професионалното образование - когато даваме практично ориентирано образование на децата. Няма как да има 2-3 години теория без практика. А и няма как да инвестираме всяка година в нови технологии, много по-лесно е да приобщим бизнеса.