Между 15 и 20% ще поскъпне електроенергията при либерализиране на пазара от 1 януари 2016 г. Това прогнозира енергийният експерт Иван Хиновски на дискусия на “24 часа”.
“Три истини и три лъжи за енергетиката - цени, производство, монополисти”.
Причината за поскъпването според Хиновски е фактът, че с отварянето на пазара АЕЦ “Козлодуй” ще продава цялата си енергия на борсата, а не на ниската цена, на която сега я дава за регулирания пазар. Същото прогнозира и за другите централи. Така те щели да наберат средства за инвестициите си.
Три тежки камъка висят над енергийния сектор и затрудняват либерализацията на пазара. Около това се обединиха министърът на енергетиката Теменужка Петкова и новият председател на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов. Това са дългосрочните договори с американските “Марици”, когенерациите на заводските и топлофикационните централи и ВЕИ-тата.
Министър Петкова заяви, че 4 млрд. лева е дефицитът в енергетиката, само за 2014 г. е бил 664 млн. лв. Тя изброи мерките, предприети с промени в Закона за енергетиката, за да се свие дефицитът. Иван Иванов съобщи, че в сряда е подписано споразумение между норвежката Nord pool spot и “Българска независима енергийна борса”, която трябва да организира борсовия пазар у нас.
Защо въпросът за цената на електрическата енергия в България е толкова преекспониран, попита риторично шефът на КЕВР. И си отговори: Защото България по БВП на глава от населението е най-бедната в Европа.
61% от българските домакинства са енергийно бедни.
Евронормата за енергийна бедност е 10% от доходите на домакинството да отиват за енергоносители.
Регионалният мениджър на ЧЕЗ за България Петър Докладал деликатно каза, че в Чехия либерализацията на пазара е подготвяна четири години. Той изброи стъпките, през които е преминала чешката енергетика - от началото до 15 различни тарифи за потребителите. (Още в карето на 3-а стр. - бел. ред.)
Бившият министър на енергетиката Румен Овчаров се усъмни в ефекта от борса за еленергия. Какъв пазар ще правим, като имаме дългосрочни договори за изкупуване на еленерия, каква енергия ще се търгува - попита той - или ще се появи още един посредник, който ще иска да печели. Той е скептичен и за ефекта от изключването на тока на топлофикациите и на заводските централи от микса на НЕК. Ще видим как ще реагират софиянци, ако не се изкупува ток за 120-130 млн. лв. на столичната топлофикация, а те се прехвърлят към парното.
Репликира го шефът на КЕВР Иван Иванов, който каза, че сега цялата електроенергия щяла да се търгува на борсата, а преференциалната добавка ще отиде към графата “задължения към обществото” и ще се плаща от всички.
Изпълнителният директор на КРИБ Евгений Иванов и Константин Стаменов, шеф на УС на БФИЕК поискаха по-евтин газ и наистина пазарни цени на електроенергията.
Енергийният експерт проф. Атанас Тасев изчисли, че тъй наречената добавка “задължение към обществото” е към 30 лв. на мегаватчас, ако се плаща само от битовите потребители, или 20% от цената на тока. Ако се разпредели за плащане и от промишлеността, ще е по-малка.
Калина Трифонова от УС на “ЕВН България” предложи министерството, регулаторът и енергийните компании да направят информационна кампания за либерализацията на пазара, тъй като потребителите изобщо не били наясно. Владимир Дичев от “ЧЕЗ Трейд”, фирмата на ЧЕЗ, която е търговец на еленергия, каза, че те от 10 г. са на свободния пазар. Борсата не е вълшебно хапче, но ще даде пазарна цена, каза той.
Стефан Абаджиев, шеф на “Енерго-Про - Варна” заяви, че либерализацията не е панацея. Клиентът очаква намаление на цените, а либерализацията означава пазарна цена. Липсва ни втори дебат каква либерализация искаме.
Евгений Иванов, изпълнителен директор на КРИБ, заяви, че се радва, че “онези американски централи” вече са станали “нашите американски партньори”, че онези “лоши ерепета” също са наши партньори и инвеститори. Тонът на омразата трябва да бъде елиминиран. Но има един
горещ картоф и той е цената на природния газ Най-после ни чуха, не у нас, а Европа разследва защо България и още 4 страни са подложени на ценови натиск. Жаден съм да чуя можем ли да си добиваме газ, за да падне цената му”, добави Иванов.
“Индустрията, която представлявам, е инвестирала милиарди левове, за да бъде енергийно ефективна”, каза Константин Стаменов, председател на УС на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори. Ако подходим към либерализиран пазар без конкуренция, нищо няма да направим. Не е въпросът да се ограничават ВЕИ-та или когенерациите, нека да работят и да заповядат на свободния пазар.
Всички в електроенергията трябва да продават на пазарна цена и може да се постигне дори поевтиняване. Но ако индустрията носи на гърба си производител на енергия, който не е ефективен, и той продава по цена, измислена в нечий кабинет, няма да стане пазар!”, заключи Стаменов.
“С обединените усилия на всички заинтересовани страни ще стабилизираме енергийния сектор, така че повече той да не се отъждествява с корупция и задкулисие." Това каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова по време на дискусията на вестник “24 часа”. Тежкото финансово състояние на НЕК и на енергийната система е резултат от непоследователните решения в сектора през изминалите години. “Нашата основна задача е да не допускаме генерирането на последващи дефицити”, категорична бе Петкова. Тя припомни, че натрупаният дефицит в НЕК е около 4 млрд. лв., а текущият само за 2014 г. възлиза на 644 млн. лв.
Министър Петкова припомни, че един от основните механизми за справяне с тежкото финансово състояние в сектора са приетите от парламента промени в Закона за енергетиката. Те предвиждат изваждане от микса на топлоелектрическите и заводските централи, които не произвеждат по високоефективен и комбиниран начин. Текстовете освобождават НЕК от задължението да изкупува по преференциални цени и енергията от ВЕИ, произведена над определената квота. Важна роля за справяне с дефицита има и предоговарянето на условията по дългосрочните договори с двете американски централи, след което на НЕК ще бъдат спестени близо 1 млрд. лв. за следващите десет години.
Министър Петкова също обяви, че споразумението, подписано на 22 април от “Българската независима енергийна борса” с борсовия оператор Nord Pool Spot, е поредна стъпка за успешно преминаване към либерализиран пазар на електроенергия у нас. Международният опит на оператора ще позволи у нас да заработи конкурентен пазар на електроенергия. В отговор на въпрос за цените на природния газ у нас, министър Петкова бе категорична, че най-добрият механизъм за постигане на тази цел е диверсификацията. “Предпоставката за това е изграждането на интерконекторните връзки със съседните страни. Гърция, България и Румъния ще работят за изграждане на вертикалния газов коридор, ускорихме реализацията на газовите връзки, стартирахме процедури за местен добив”, каза още тя. Петкова припомни, че на 18 април в официалния вестник на ЕК бе публикувана обявата за конкурсите за блоковете “Силистар” и “Терес” дълбоко в Черно море.
Пазарът в Чехия и Полша е либерализиран, днес частично се отваря пазарът в Румъния. Ако ме питате дали се работи по-лесно на либерализиран пазар, или на регулиран - по-тежко е на регулиран. Това каза Петър Докладал, регионален мениджър на ЧЕЗ за България.
Петър Докладал, регионален мениджър на ЧЕЗ за България:
4 години трябваха за да е факт свободен пазар в Чехия и Полша
4 г. е отнела поетапната либерализация в Чехия, каза той. Първата стъпка е била либерализация на търговията на едро, а втората - създаване на пазар “ден напред”. Третото е недопускане на кръстосано субсидиране, след това има създаване на балансиращ пазар и разпределение на разходите на база почасово измерени данни. “Беше създаден метод на баланс и разпределение на разходи на стандартни товарови профили за ниско напрежение, метод за обмен на данните на търговците, както и покриване на разходи за покупка на енергия и отразяването и в цените на търговците. Тези стъпки бяха направени още преди либерализацията.
В Чехия и в Полша либерализацията на пазара започна през 2002 г. и бе напълно завършена през 2006 година.
Важно е да отбележа, че в Чехия пазарът е либерализиран напълно - на въглища, производство на електроенергия, доставка на краен потребител. Пазарът на търговия на енергия беше либерализиран преди пазара за бита. Всичко се извърши при напълно прозрачна ценова политика и равнопоставеност на всички участници на пазара, каза Докладал.
Първоначално в Чехия е имало непазарни цени на отделни групи потребители, определяни от регулатора. След либерализацията цените за битовите потребители са били по-ниски от тези за бизнеса. След либерализацията това изкривяване изчезва. В момента Чехия има 15 тарифи. Предлагам тук да има мащабна кампания за битовите клиенти.
Още от категорията
Гроздан Караджов прие оставките на шефовете на НКЖИ и БДЖ