Старши комисар Тодор Гребенаров, заместник-директор на главна дирекция „Национална полиция“ (ГДНП), ще подаде оставка. Висшият полицай е споделил, че смята за безкрайно унизителна за един български офицер ситуацията, в която е бил поставен не по своя воля, съобщава Факти.бг.

По време на скандала с оставката на бившия директор на Националната служба за охрана /НСО/ ген-лейтенант Ангел Антонов името на Гребенаров бе спрягано като сигурен негов приемник на поста. Той самият смяташе, че е въпрос на дни да получи заповедта си за назначение. Вместо това обаче в края на миналата седмица бе обявено назначението на полк. Росен Тодоров, който до този момент бе заместник на Антонов. 

Старши комисарят се чувствал омерзен и огорчен от политическите игри с името му. В този момент за него най-важно било да съхрани професионалната си чест и достойнство.

Кариерата на ст. комисар Гребенаров започна под тепетата. В продължение на 9 години той бе начело на “Охранителна полиция” в Пловдив, като бе в първите редици на по време на протести, сблъсъци между футболни хулигани, бунтовете в Катуница. През 2013 година той смени Тодор Чонов на директорския стол в полицията в Пловдив, но само три месеца по - късно директорският стол в областната дирекция се оказа трамплин за бившия армейски офицер.
 
В столицата той оглави Националната полиция. След това бе понижен до зам. директор, като в момента той командва Охранителна полиция, жандармерията и Пътна полиция.
Според източници от президентството президентът Румен Радев държал пловдивчанинът да поеме поста. Какво се е случило зад кулисите на политическата сцена през последната седмица обаче, засега не е известно. 
 
Досегашният шеф на НСО Ангел Антонов е обект на разследване от Военна прокуратура  заради нарушения, извършени на територията на пловдивската дирекция.  Срещу него върви проверка за злоупотреби с управлението на служебния автопарк и ловното стопанство "Кричим". Генералът често отскачал там с приятели, а ловните излети били представяни като командировки. Според проверяващите обаче представител на държавната власт не е бил гост на рециденцията, за да се нуждае от охрана. Сигналите срещу Антонов били получени в президентството и препратени до главния прокурор. Служители на НСО разказват, че Антонов си имал и личен служебен автопарк от 4 лимузини и 2 джипа. 

Резиденция "Кричим" бе върната на НСО през 2014 г. Това се случи, след като Върховният касационен съд постанови, че бившият цар Симеон и сестра му Мария Луиза нямат право на собственост върху него и резиденцията, тъй като тя е строена с пари на държавното интенданство миналия век.

След скандала Антонов заминава на дипломатическа служба в Русия.