Тържествата по случай Деня на светите братя Кирил и Методий се откриват пред Хуманитарната гимназия „Свети Свети Кирил и Методий“, най - старото училище в Пловдив.
В 10 часа ще бъде изнесена иконата на Кирил и Методий и от площад „11 май“ ще тръгне литийно шествие на ученици и учители от учебното заведение, пише БНР. Ще дефилират и знамената на училището – копие на първия флаг от 1885 г., знамето от 1947 - а, когато Първа мъжка гимназия приема името “Димитър Благоев” и сегашното знаме.
Шествието ще завърши с поднасяне на венци и цветя пред барелефа на Славянските първоучители в Стария град.
Тържественият концерт на учениците от Хуманитарната гимназия ще се проведе в Концертна зала.
Почитането на светите братя Кирил и Методий като велики християнски учители е наложено още от техните ученици през 886 г., а първите сведения за честването на празника им на датата 11 май има още през XII век. Арменски летописи от 1813 г. посочват пък, че равноапостолите са почетени на 22 май 1813 г. в Шумен.
Но съвременната наука смята, че за пръв път във възрожденската епоха празникът на Кирил и Методий е отбелязан официално в Пловдив на 11 май 1851 г., пред епархийското училище, носещо тяхното име.
Инициативата е на Найден Геров, а датата е избрана, тъй като това е общият църковен празник на двамата светии. В годините след това 11 май започва да се отбелязва тържествено в българската църква „Свети Стефан” в Цариград, пак в Пловдив в храма „Света Богородица” (със слово на Йоаким Груев), в Шумен, Лом, Скопие и София.
Празникът на Кирил и Методий се чества и сред българските имигранти в Румъния и Русия, сред родното ни студентство в чужбина, дори сред сънародниците ни, заточени в Диарбекир.
Пет години след празника, организиран от Найден Геров в Пловдив, Йоаким Груев предлага денят на светите равноапостоли да стане официален празник на българските ученици. Пловдивското епархийско училище, известно като Първа мъжка гимназия, е и първото в света, наречено на братята Кирил и Методий.
TrafficNews.bg