Зрелищни възстановки бяха проведени на връх Кадрафил, в Сърнена Средна гора, близо до село Свежен. Легенда предава, че след разгрома на четата на Хаджи Димитър на 18 юли, когато юнакът е смъртно ранен, неговите четници изградили носилка от клони и листа, положили войводата в нея и го изпроводили до върха. Местни хора помагали с храна и билки до неговата смърт към средата на месец август 1868 година.  

Миналата седмица, когато беше отбелязана 148-годишнината от кончината на юнака, имаше повече от 400 души, които отдадоха почит на героя. По своя лична инициатива 120 българи издириха автентични костюми и оръжия, за да пресъздадат атмосферата от подвига и трагичната смърт на Хаджи Димитър. Чрез внушителната военно-историческа възстановка „Подвигът на Хаджи Димитър и неговата чета” те демонстрираха, че борците за свобода не са забравени. Положиха венци, които увековечават жертвата на сливенския юнак.

Ето какво пише на информационната табела до самия гроб: 

Легендарният сливенски войвода - Хаджи Димитър - не е загинал в последния бой на четата си /18 юли 1868г./ на връх Бузлуджа.

Шипченските овчари, единствените свидетели на Бузлуджанското сражение, уверявали, че 10 души от четата сполучили да се промъкнат между потерите на 18 юли и избягали в Балкана. Това се потвърждава и от числото на убитите на Бузлуджа са се сражавали 36 юнака (срещу 700 башибозук и редовна турска армия), а са намерили 26 трупа на избитите.

Тежко раненият войвода е изваден от полесражението от четници, които са свалили войводските дрехи и са се преоблекли в овчарски. След това са го пренесли на носилка далеч от врага, изпълнявайки четническия си дълг - да го спасят от поругаване. По пътя си взели млад селянин от с. Енина да им помага и за 3-4 дни, движейки се нощем, стигат до тук. С вода, храна и билки са помагали пастирите дядо Димо Божков, дядо Паско и Христо Николов от с. Свежен и говедарите от с. Мраченик Гърди Пандурски, Тодор Патьовски и Слав Мочуков.

Хаджи Димитър почива в края на първата половина на месец август 1868г. и е погребан на това място. На 06 ноември 1880г., костите са пренесени в двора на църквата “Св. Св. Петър и Павел” в с. Свежен, където се е извършило опело от Гервасий Левкийски - викарий на Пловдивската митрополия и бъдещ Митрополит Сливенски в съслужие със свещеник Петър Попстоянов от с. Свежен и свещеник Минчо Тачев от с. Розовец.

Два месеца по-късно кметът на с. Свежен - Чорбаджи Вълко (съратник на Левски и водач на революционния комитет в селото), в присъствието на кмета на с. Домлян - Иван Стоянов, предава костите на родната майка на войводата - х.Марина х.Николова Асенова, която ги отнася в Сливен, където ги погребва в двора на църквата “Св. Николаи Чудотворец”.

Вечна слава и поклон пред паметта на великия син на България!

Снимките от възстановката са на кметството на Свежен, публикувани в сайта на селото

Още новини четете ТУК

TrafficNews.bg