Светият Синод на Българската православна църква изрази своята дълбока тревога от съдебно решение с тежки последствия. След дълги години на преодоляване на политически инспирирания разкол в Църквата (1991–2009 г.), сега се появява опасност от нови разделения. Решението поставя под съмнение идентичността на Българската православна църква – Българска Патриаршия, и отваря възможност за създаване на множество организации, претендиращи да бъдат "православни църкви".
"Без всякакво съмнение, институционален изразител и представител на традиционното източноправославно вероизповедание в Република България е Българската православна църква – Българска Патриаршия. БПЦ – БП е изразител на традиционното източноправославно вероизповедание, което е толкова присъщо за бита, душевността, културата, народопсихологията на българския народ поради дълголетното изповядване и практикуване, че се е превърнало в естествено правно явление. Съществуването на БПЦ – БП като уникално социално явление "не от тоя свят", е от категорията на факти с непреходно историческо и цивилизационно значение за българската държава и за Европа, така че с основание се признава за юридическо лице по силата на закона (ex lege)", заявиха от Светия Синод.
Основополагащ принцип в каноничното (вътрешно) право на Православната църква е, че на конкретна държавна територия може да съществува само една-единствена Църква с един-единствен предстоятел и едно-единствено Свещеноначалие (Свети събор, Архиерейски събор). Паралелното упражняване на юрисдикционни правомощия от страна на няколко епископи на една и съща територия в границите на дадена Поместна църква (взаимозастъпващи се юрисдикции) е грубо нарушение на божествените и свещени правила на Църквата, които са постановени и утвърдени от Вселенските събори, категорични са от Българската патриаршия.
"Признаването и разрешението за регистрация от страна на съда на друга (втора) паралелна "православна църква" в границите на българската държава е в остро противоречие с този канонически принцип и накърнява религиозните чувства, убежденията и правата на православните християни в страната, понеже поставя под съмнение правото им на религиозно самоопределение тъкмо като Православна църква", пишат още от Светия Синод.
Светият Синод на Българската православна църква подчертава, че "без истинско общение в Господа няма Църква". Православната църква, основана от Иисус Христос преди повече от две хиляди години, е общност от вярващи, която обединява народите в един народ Божий. Българската православна църква – Българска Патриаршия (БПЦ – БП) е в пълно евхаристийно, догматическо и каноническо общение с останалите Поместни православни църкви и е призната от тях като единствената православна църква на територията на България. Уникалността на наименованието „Българска православна църква – Българска Патриаршия” е свързана с каноничното признаване от другите Поместни църкви. Създаването на паралелни „православни църкви” нарушава основополагащи канонични принципи, което води до ерозия на Църквата и подкопаване на нейните устои, както и на мира и единството на българския народ. Светият Синод вярва, че с Божията помощ ще бъде преодолян възникналият канонически и юридически казус.
"С болка и с отеческа в Христа любов ви призоваваме да се завърнете в спасителния Кораб на каноничната Българска православна църква – Българска Патриаршия", пише още в изявлението на Светия Синод.
Още от категорията
Къде е най-евтино за семейна ски ваканция