„Българинът много обича да мрази. Сега е на мода да се мразят моловете. Да си майка е великолепно, но не е геройство, да си кърмачка е великолепно, не е повод да го демонстрираш. Лошо е, когато е демонстративно, неприкрито и се превръща в поза”, каза в „Здравей, България” журналистът Соня Колтуклиева, която е против кърменето на публични места.
Тя допълни, че когато тя е кърмила и й се е налагало да излезе навън, си е носила шише с кърма, а не е кърмила на улицата.
„Целият този дебат в мен буди само недоумение. В 21 век, в европейска държава, не мисля, че би имало някои, които може да е против това. Не можем да заставим майките да седят в къщи, заради това, че някои ще се почувства неконфортно”, каза от своя страна Теодор Михайлов от „Протестна мрежа”, който е баща на две деца и защитник на кърменето на публични места. По думите му при кърменето не се виждат гърдите на жената, а се вижда само една бебешка глава.
Той допълни, че не се чувства неудобно, когато види жена да кърми, но си обръща главата, за да не я притеснява. „Бебето не може да контролира глада си”, каза той.
„Не трябва да се натрапва. Това не е с цел да се привлича внимание”, каза журналистът Кристина Кръстева, която е кърмила сина си до 5 годишна възраст. Тя допълни, че е кърмила навсякъде, но дискретно. „Дори папата призова да кърмят в катедралите и в храмовете”, заяви тя.
По думите на Соня Колтуклиева ценностната система е разбита, тъй като всичко е на показ.
И тримата обаче бяха категорични, че в обществените сгради трябва задължително да има стая за кърмене.
TrafficNews.bg