На 30-ти март между 20.30 и 21.30 осветлението на значими сгради в София ще изгасне. Столицата ще се включи зa втори път в международната "Часът на Земята", в която участват близо 7 000 града по целия свят. 

Движението "Часът на Земята" започва през 2007-ма година в Австралия. Целта за един час да бъде спестена енергия, като емблематичните сгради за всеки град изгаснат. Освен пестене на енергия, това е и мощно послание към хората по Земята - и те могат да направят нещо за планената, на която живеят. 

До 2019-та година в проявата са се включили 187 държави и за един час осветлението е спряно в над 7 000 града по цялото земно кълбо. Миналата година близо 18 хиляди емблематични паметници, сгради и съоръжения за угаснали за един час. Това означава и Айфеловата кула, и Биг Бен, и Голдън Гейт бридж, операта в Сидни и още от най-разпознаваемите забележителности по света. 

Тази година в нашата столица ще изгаснат статуята на София, Народният театър, Парламентът и хрампаметникът „Александър Невски”. Зелените светофари на 50 пешеходни пътеки пък ще светят под формата на сърце, за да припомнят на столичани, че те също могат да помогнат на планетата, като изключат електрческите си уреди за един час. 

Столичани и гостите на града са поканени и на традиционното гасене на светлини за Часа на Земята и съпътстващото го огнено шоу пред Народния театър Иван Вазов от 20:30 часа.