“Ако трябва да не работя месец-два, както казват шефовете, няма да се върна обратно в мините. Имам едно дете, чакам след месец да се роди друго, с какво да ги храня? Вземам куфарите и изчезвам”, казва Вехми Базеников. 32-годишният мъж работи като извозвач в рудник “Върба- Батанци” край Мадан.
Снежното бедствие спря не само неговата мина, но и останалите в града, както и тези в Рудозем, Златоград и Лъки.
Причината е в спряното дни наред електричество и наводнените впоследствие рудници. Помпите не могат да изкарат водата на повърхността и галериите се пълнят. Повечето миньори ще останат без работа, докато не се възстановят авариралите съоръжения.
Докато не се възстанови нормалното производство, е нужен персонал от около 1/5 от миньорите. Това означава, че в четирите родопски града няма да имат работа около
1600 души. Те трябва да излязат в отпуск платен или неплатен, казват шефовете на мините.
“Около 1 милион лева за заплати се плащат на 850-те заети в предприятието”, казва Сергей Атанасов, изпълнителен директор на най-голямото предприятие - това в Мадан. “Дни наред миньори, търговци и обикновени граждани ме питат какво ще стане, целият Мадан е зависим от рудниците. Става въпрос не само за заплати, а за милиони загуби за нас като концесионер”, добавя Атанасов.
Не кроим стачки, не искаме отново да потъваме. Очакваме от ръководството да се създаде гъвкаво работно време. Да се пренасочват миньори от един към друг рудник в града според спецификата на производство и да има колкото се може по-малко хора в принудителен отпуск и без никакви доходи”, каза Румен Каров, синдикален шеф в предприятието.
Според него причината за невижданите аварии в мините е в законодателството, което не позволява да има достатъчно големи просеки, където минават далекопроводите и да не се късат.
“Мадан е зависим от мините. Всичко рухва, ако не се работи. Ще е страшно, ако не се плащат заплати повече от месец”, обобщава кметът Фахри Молайсенов.
Рудник “Върба-Батанци”, където работели около 160 души, бе отворен след получаване на концесия миналото лято. Той е бил спрян преди 15 г. За отводняване, заплати, закупуване на съоръжения и за концесионни такси досега са инвестирани 15 млн. лв. Беше открит от премиера Бойко Борисов, който тогава беше в опозиция.
Иначе богатият на олово и цинк рудник е с много сложни геоложки условия, скалите са слаби, районът е наситен с вода. Заради това са купени десетки потопяеми и стационарни помпи, електровози, които вече са излезли от строя.
“Загубите дотук са огромни, но ако до два-три дни не се възстанови електроснабдяването, трябва да се инвестира сходна на тази сума отново. Цялата техника е потопена във вода. Всичко трябва да се извади на повърхността, да се подсуши или да се ремонтира. Ще се наложи да се купуват и нови. Само един траф е около 3-4 тона, а такива има десетки. Наводненията при въглищните мини се преодоляват по-лесно, защото са повърхностни и има много способи за подсушаване. При оловно-цинковия добив водата се вади само през шахти и с помпи, които са на повече от 500 м дълбочина. Резервните агрегати вътре в мините се задействат при авария в преносната мрежа, но могат да работят до 5-6 часа, а не както сега 5-6 дни. При наводнение в галериите земната маса поддава и се правят допълнителни крепежи, което също изисква време и средства”, обяснява Атанасов.
В момента предприятието прави само разходи. В деня, в който спрял токът, под земята имало десетки миньори, които са изваждани през аварийните изходи по стълби. Сред тях имало и хора, които се уплашили, пише 24 часа. В последните дни от “Горубсо” пробиват път в снега до рудниците в преспи до 1,30 м.
“Жалкото е, че основната причина за огромните загуби е глупава - липсата на достатъчно дълги просеки по трасетата и падащите дървета да не късат жиците”, казва Атанасов.
Според него сега падналите дървета са поне 10 пъти повече от тези, които биха са отрязали превантивно. Десетки писма с молби за просеки сме изпращали, но не се разрешава”, добавя той. Част от мрежата до рудниците е собственост на “Горубсо”. Тя е строена преди години, но реално предприятието, и да иска тя да е изрядна, е зависимо от държавата. Техни екипи обаче обхождаха и вчера край електропроводите, за да махат падналите дървета.
Плановете са, след като дойде токът, миньори да бъдат пренасочени към рудник “Петровица”, в който работата най-бързо може да бъде въстановена.
“Губим около 1 милион лева от потопените помпени станции, от ремонт на подземната инфраструктура и техниката под земята. Отделно част от хората няма да работят около месец. До двете шахти електричество вече има,но до третата дори още нямапът”, казва Митко Младенов, шеф на мините в Рудозем.
"Вече има електричество до подстанцията в село Ерма река, осигурили сме захранване до два от рудниците и предстои да пуснем захранване към третия - “Мързян”. 10 дни няма да стигнат да се възстанови работата, както бе преди бедствието", казва инж. Евтим Евтимов - изпълнителен директор на “Горубсо-Златоград”.
TrafficNews.bg
Още от категорията
Българските политици с поздравления към Тръмп