"Дезинформацията атакува принципите ни като демократично общество. (...) Вярвам в това, че свободата на изразяване, правото на достъп до информация, работата на журналистите и качественото поднасяне на информация са най-ключови в борбата с дезинформацията. Иска ни се да дадем видимост на работата на журналистите, които всеки ден се сблъскват с това предизвикателство, на проектите на неправителствените организации, които всеки ден се опитват да ни помагат да съхраним демокрацията в това толкова бурно развиващо се време на новите технологии", това посочи днес в Пловдив еврокомисарят по цифрова икономика и цифрово общество Мария Габриел.
Габриел анонсира, че за първи път тази година седмицата между 18 и 24 март ще бъде посветена на тази сериозна тема, като се организира Европейска седмица на медийната грамотност. През април пък ще бъде създадена първата по рода си кризисна симулация за справяне с фалшиви новини.
Държавите-членки на ЕС играят ключова роля в процеса по изобличаване на фалшивото съдържание, както и по превенцията, стана ясно от изявлението на Габриел. Затова една от най-новите заложени мерки е европейските страни да посочат своя национална контактна точка за създаване на система за ранно предупреждение. "След като те изпълнят това изискване, намерението ни е през април да организираме европейско упражнение, което да ни даде реална представа какви са уязвимостите ни, до колко сме подготвени и какво можем още да направим", посочи Габриел.
Темата с фалшивите новини е изключително актуална през последните дни, след като социалните мрежи буквално бяха нажежени от гневни реакции срещу fake публикацията за това, че в Европейския съюз тече кампания за легализирането на кръвосмешението. Разбира се за критично мислещия човек би следвало подобно съдържание да бъде изобличено в своята абсолютна манипулация и откровена форма на коварна лъжа почти мигновено, ала вместо това редица потребители тръгнаха да споделят "новината" и да я коментират като абсолютно автентичен носител на информация. Резултат е мултиплициране на скандално недостоверно съдържание, което омаскарява в случая институцията ЕС.
Хибридната война с фалшиви новини е изключително популярно предизборно средство през последните няколко години.
"Европейските избори за нас ще бъдат тест докъде сме стигнали с борбата с дезинформацията онлайн. Това, което за мен е успокояващо е, че не чакаме те да се случат или да ни залее поредната компания, а вече много последователно в рамките на година и половина имаме резултат. Не случайно привлича вниманието Кодексът за борба с дезинформацията онлайн – премиера в света. За първи път платформите и социалните мрежи поеха ангажименти. Тази седмица ще излезе вторият доклад, продължавам да съм много критична – искам да видя от платформите отговорност, искам да видя, че тази отговорност кореспондира с влиянието, което те днес имат в обществото. Наистина дезинформацията атакува принципите ни като демократично общество", подчерта еврокомисарят.
Габриел цитира и социологически данни, според които 83% от европейските граждани смятат, че дезинформацията е заплаха за демокрацията.
"Трябва ясно да си дадем сметка, че няма рецепта - чудо, но всеки има своята роля, за да допринесе да намалим видимостта и негативните последствия на този феномен", завърши Мария Габриел.
Коментарът на Габриел бе направен минути преди да влезе на форума "Технологии, образование, агросектор: цифровата трансформация възможна“ в Аграрния университет в Пловдив. Повече по темата вижте тук: