
Дете в инвалидна количка е било свалено от самолет на нискотарифна авиокомпания в София. За това съобщи министърът на транспорта Гроздан Караджов. Той подчерта, че е наредил проверка по случая.
"Получих информация за пореден скандален случай на летище "Васил Левски" от днес. Българско семейство с трудноподвижно дете на 9 години е избрало да пътува до Тулуза през Бергамо с полет на авиокомпания Ryanair. Семейството е било качено на борда на самолета, а след това свалено по нареждане на пилота с мотив, че количката на детето не отговаря на стандартите за безопасност заради батерията", посочи Караджов.
"Като баща съм дълбоко потресен от безчовечната постъпка на пилота към детето. Като командир на полета той има право да поиска сваляне на пасажер и инвалидната му количка, защото биха могли да застрашат полета. Той е записал собственоръчно в протокола, че клемите на батериите "не могат да се изолират". Фактите известни дотук обаче казват друго - количката е маркирана с фабричен стикер, че е годна за превоз със самолет и според родителите детето е летяло с нея не веднъж. А, и бегла проверка на техническите ѝ данни и общите условия на Ryanair показват, че тя отговаря на изискванията на превозвача…", подчерта Караджов.
"Благодарение на ръководството на Летище "Васил Левски", семейството все пак ще лети тази вечер и то безплатно до Тулуза. И Lufthansa са казали "да" на инвалидната количка, т.е. тя е годна да лети със самолет… Разбира се, компромис с безопасността на полетите не трябва да има! Но за мен става все по-съмнително дали батерията наистина е опасна за полета! Затова възложих на Гражданска въздухоплавателна администрация да провери случая, включително и да се свърже със семейството, за да разбера каква е истината. Ако преценката на пилота се окаже погрешна - ще изпратя всички събрани материали в Комисията за защита от дискриминация", добави министърът на транспорта.
От Ryanair изпратиха позиция, в която се посочва, че детето не е било допуснато от съображения за сигурност. Публикуваме я без редакторска намеса:
„Тези пътници са резервирали да пътуват с този полет от София до Милано Бергамо (8 август) с инвалидна количка, захранвана с гел. От съображения за безопасност, батериите на гел инвалидните колички трябва да бъдат изолирани, за да бъде инвалидната количка приета за пътуване със самолет. Тъй като наземните служители на летище София – които са били отговорни за товаренето на инвалидната количка в самолета – не са могли да определят дали батерията е била изолирана, те не са могли да натоварят инвалидната количка в самолета.
Когато са били уведомени, че наземните служители на летище София не могат да натоварят инвалидната количка, тези пътници са започнали да нарушават реда на борда на самолета и са били отстранени от местната полиция.“
Още от категорията

Киселова: За да градим своето бъдеще трябва да познаваме своята история, която е вплетена в дълбоките корени на нашия фолклор


Акценти


Затварят за ремонт последната отсечка от "Кукленско шосе"


Пловдивчанин е изчезналият българин в Охридското езеро




