От днес въвеждат експериментално пръстови отпечатъци в пет болници в страната. Тестовете ще заработят пробно, като целта е по този начин да се легитимираме в лечебните заведения и така да се регистрират медицинските грижи, които получаваме в съответните лечебните заведения.
До дни новата система ще заработи в още 20 лечебни заведения. В началото на този начин на легитимация няма да се разчита изцяло, а от Здравната каса се надяват през следващите дни да изчистят евентуалните грешки в реални условия:
„Никакъв пръстов отпечатък не остава никъде. Това, което се задейства, е скенер, който генерира определен код, който става уникален идентификатор за Здравната каса. Не е необходимо да се ходи в определена институция. Взима се от първото място, където постъпвате, било то аптека, болница или личният ви лекар”, обясни пред Нова в средата на януари зам.-министърът на здравеопазването д-р Бойко Бенков.
Информацията за здравния статус, свързана с този код, ще се съхранява в електронна база от данни. До нея ще имат достъп личните лекари и пациентите. Спешните случаи няма да се идентифицират с пръстов отпечатък.
„Системата ще бъде защитена с най-добрата система за сигурност", категоричен е още д-р Бенков. Иначе - идеята за пръстови отпечатъци в болниците е на здравния министър Петър Москов и доведе до бурни реакции от страна на лекари и пациенти.
Още щом се заговори за това, че ще даваме отпечатък, за да влезем в болница, последваха протести. От Българския лекарски съюз пък отказаха да подпишат рамковия договор. От април другата година влиза в сила и друга промяна - разделянето на здравните грижи на основен и допълнителен пакет. Промяната, която е сред основните акценти в здравната реформа на министър Петър Москов ще влезе в сила въпреки решението на Конституционния съд, който спря именно тази част от предложенията.
От министерството обясниха, че неточностите в текстовете, които бяха сред мотивите на съда за нейното спиране вече са изчистени, а правилата са разписани в закон. В основния пакет ще се включват всички сериозни заболявания, които са животозастрашаващи, а лечението им не търпи отлагане.
Като пример от здравното министерство дадоха болести като инсулт, инфаркт и други подобни. За тяхното лечение нямаше да се чака и ще се покриват изцяло от Здравната каса. И обратното – за допълнителния пакет, в който влизат по-леки заболявания, ще се съставя списък на чакащи и ще се лекуват по приоритет.
ТrafficNews.bg