Синята къща в Стария град ще остане общинска собственост, след като държавата изплати обезщетението от  462 000 евро, присъдено от съда в Страсбург на наследниците на архитектурния паметник. Колосалното обезщетение дойде след делото, заведено от седмина наследници на имота, които от години водят пунически войни с държавата и община Пловдив, за да влязат във владение на национализираната през 1966 г. сграда.

Синята къща е паметник на културата от 1949 г. В началото на 90-те години бившите й собственици настояват да получат обратно правата върху къщата, като през 1998 г. ВАС признава реституционните им претенции. Наследниците връщат платената през 1966 г. компенсация за национализирането на имота и получават нотариални актове на свое име.

Въпреки окончателното съдебно решение обаче общината и фонд "13 века България", които владеят имота, отказват да го напуснат.

Затова през 2003 г. наследниците подават иск срещу Община Пловдив и фонд "13 века България". Делото се точи 4 години и през май 2007 г. Върховният касационен съд  излиза с окончателно решение. И именно то ще стане основната причина България да бъде осъдена в Страсбург.

През 2016 г. Съдът в Страсбург приема, че България е нарушила правната собственост и правото на всеки мирно да използва собствеността си.

"Собствениците са изтощени от 25 -годишната война , която водят с институциите и не желаят да япродължат. Присъденото обезщетение удоволетворява техните претенции и те ще оставят къщата на общината. Имаме пусната жалба за възобновяване на делото за собствеността, но тя ще бъде изтеглена в момента, в който обезщетението бъде изплатено", коментира за TrafficNews.bg адв. Михаил Екимджиев. 

"Община Пловдив бе готова да върне къщата. Тя бе изпразнена, фондация "13 века България"е преместена, но след като има присъдено обезщетение и собствениците нямат повече претенции, тя ще продължи да се стопанисва от Общината. Къщата е в много добро състояние и и ще намерим най- доброто приложение" коментира кметът Иван Тотев.